banner39

Libya toplantısında Türkiye protestosu

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Libya'daki durumu görüşmek üzere toplanan Afrika Birliği zirvesinde Mısır ve Libya'nın boykotu öne çıktı. Bu ülkeler Türkiye ve Katar'ın zirveye katılmasını boykot için toplantıya katılmadı

Dış Politika 29.01.2015, 16:52 29.01.2015, 16:52
Libya toplantısında Türkiye protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Libya Bağlantı Komitesi'nin Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlediği toplantı sona erdi.

Cuma günü yapılacak Afrika Birliği Zirvesi öncesinde, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin yanı sıra 16 Avrupa ülkesinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen toplantının sonuç bildirgesinde, "Libya'daki mevcut krizin askeri bir çözümü yoktur. Ülkede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasının tek yolu diyalogdur" denildi.

Toplantıda, taraflar arasında yaşanan şiddetin sonlandırılması ve geçiş sürecinin olumlu yönde tamamlanmasını hedefleyen milli uzlaşının nasıl sağlanacağının tartışıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Katılımcılar, ülkedeki güvenlik sorunu nedeniyle yaşanan insani kriz ve insan hakları ihlallerinden derin endişe duyduklarını dile getirerek, her türlü şiddeti kınadı. Ülkedeki güvenlik ve siyasi istikrarsızlıktan yararlanan bazı terör gruplarının, Libya'nın bazı noktalarında varlıklarını göstermesinden endişe ediliyor."

TÜRKİYE VE KATAR'IN KATILIMINA BOYKOT

Libya Dışişleri Bakanı Muhammed El-Dairi, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Gine temsilcileri, Katar ve Türkiye'nin de toplantıya katılmaları nedeniyle boykot kararı aldıklarını duyurdu. Boykotun nedeni olarak da, "Katar ve Türkiye'nin herhangi bir katkısının olmayacağı" iddiası dile getirildi.

Toplantının yapılacağı salona Türk ve Katarlı heyetin gelmesi üzerine, 5 ülke toplantıya katılmadı. Libya Herald''da yer alan habere göre, Türk yetkililer toplantının açılışında bir açıklama bırakarak salonu terk ettiler. Türk yetkili, Türkiye'nin toplantıya katılımının siyasi değil, teknik düzeyde olduğunu söyledi.

Katar da, Türk heyetinin ardından salonu terk etti. Türkiye ve Katar'ın toplantıdan ayrılmasından sonra, bu beş ülkenin temsilcileri toplantıya katıldı. ICG-L, geçtiğimiz Eylül ayı tarafından Afrika Birliği'nin öncülüğünde kuruldu. ICG-L'de 16 Afrika, Arap ve Avrupa devleti yer alıyor. Etiyopya başkentinde yapılan toplantı, ICG-L toplantılarının ikincisiydi. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Türkiye ve Katar'ın katılması halinde ülkesinin katılım seviyesinin azaltılacağı uyarısında bulunmuştu.

İLGİLİ TÜM TARAFLARIN KATILMASINA ÖZEN GÖSTERDİK

Afrika Birliği'nin Barış ve Güvenlik Temsilcisi İsmail eş-Şerkavi, kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Birliğin, Libya'nın bütünlüğünden ve ülkedeki krizin siyasi çözümle giderilmesinden yana olduğuna dikkat çekti.

Ülkedeki sorunun çözüme kavuşturulmaması halinde bölgeyi olumsuz etkileyeceğini ifade eden Şerkavi, bu çerçevede krizin uygun şekilde çözüme kavuşturulması için Libya'ya komşu ülkelerin çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Afrika Birliği Libya Özel Temsilcisi Dileita Muhammed Dileita ise yaptığı açıklamada, ilgili taraflara iletilmek istenen mesajın yerine ulaşmasını umut ettiğini belirterek, "Afrika Birliği, Libya krizinin çözüme kavuşması için yerli veya yabancı tüm ilgili tarafların toplantıya katılmalarına özen gösterdi" dedi.

Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma'nın başkanlığında düzenlenen toplantılara, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Özel Temsilcisi Healy Mngrius, Afrika Birliği Libya Özel Temsilcisi Dileita'nın yanı sıra BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'nın temsilcileri ve Arap Birliği, Cezayir, Sudan, Tunus, Çad, Nijer, Almanya, Japonya, İtalya, İspanya, Katar, Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden temsilciler katılmıştı.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?