Lüksemburg Dükü Türkiye'de

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve yönetici ve işadamlarından oluşan kalabalık bir heyet Ankara'yı ziyaret etti

Lüksemburg Dükü Türkiye'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lüksemburg Büyük Dükü Henri, eşi Büyük Düşes Maria Theresa, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Etienne Schneider ve Maliye Bakanı Luc Frieden'in aralarında bulunduğu altı Bakanın yanı sıra kalabalık bir işadamı heyetiyle Türkiye'ye geldi.

Böylece Türkiye ve Lüksemburg arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1947 yılından bu yana 66 yıl aradan sonra Devlet Başkanı seviyesinde ilk ziyaret gerçekleştirilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine Türkiye'ye gelen Lüksemburg Büyük Dükü Henri'nin ziyaret programı oldukça yoğun. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve eşi Büyük Düşes Maria Theresa'yı Çankaya Köşkü'nde törenle karşıladı.

Karşılama töreninde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de hazır bulundu.

İkili görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Büyük Dük Henri ortak basın toplantısı düzenledi.

Büyük Dük Henri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konut'ta çalışma yemeğinde de bir araya gelecek.

Bugün Lüksemburg Büyük Dükü Henri, Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent'i ziyaret edecek.

Akşam ise Cumhurbaşkanı Gül, Büyük Dük Henri ve eşi Büyük Düşes Maria Teresa onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek.

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve beraberindeki heyet, Ankara'daki görüşme ve ziyaretlerinden sonra 20 Kasım Çarşamba (yarın) günü Gaziantep'i ziyaret edecek.

Gaziantep programı kapsamında, Büyük Düşes Maria Teresa Suriyeli mültecilerin kaldığı bir mülteci kampını ziyaret edecek. Büyük Dük Henri ise ağırlıklı olarak lojistik sektörünün gündeme geleceği, ekonomi konulu bir seminere katılacak.

Lüksemburg Büyük Dük'ü Henri, aynı gün Gaziantep'ten İstanbul'a geçerek 21 Kasım Perşembe günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile birlikte 5. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nin açılış törenine katılacak.

Törenin ardından heyet, Lüksemburg Ticaret Odası, TOBB ve DEİK işbirliğinde düzenlenen Türkiye-Lüksemburg İş Forumu'na katılacak.

Forum programına paralel olarak, Lüksemburg Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Etienne Schneider ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlığında, Türkiye ile Lüksemburg arasında Haziran 2013'te tesis edilen 'Ekonomik ve Ticari Ortak Komite'nin (JETCO) ilk toplantısı da gerçekleştirilecek. Toplantıda, karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyan JETCO Protokolü imzalanacak.

Lüksemburg Büyük Dük'ü Henri ile eşi Büyük Düşes Maria Teresa ve beraberindeki heyet 22 Kasım Cuma günü Türkiye'den ayrılacak.

LÜKSEMBURG BÜYÜK DÜKÜ HENRİ KİMDİR?

Asıl adı Henri Albert Gabriel Felix Marie Guillaume olan Lüksemburg Büyük Dükü Henri, 16 Nisan 1955 yılında Betzdorf, Lüksemburg'da doğdu. Bourbon hanedanına mensuptur. Büyük Dük Jean ve Büyük Düşes Josephine Charlotte'ın en büyük oğludur. Henüz 9 yaşındayken veliaht oldu.

Belçika prensesi olan annesinin babası ve anneannesi Belçika Kralı III. Leopold ve eşi Kraliçe Astrid'tir. Halihazırdaki Belçika Kralı II. Albert dayısıdır. İki kız ve iki, erkek kardeşi var (Ablası Marie Astrid, kız kardeşi Margaretha ve erkek kardeşleri Jean ve Guillaumea).

Fransa ve Lüksemburg'da öğrenim gören Henri, bakalorya derecesi elde etti, ardından 1980 yılında İsviçre'nin Geneva Üniversitesi'nden Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi sahibi oldu. İngiltere'de Kraliyet askeri akademisinde askerliğini yaptı.

Geneva Üniversitesi'nde gördüğü öğrenimi sırasında tanıştığı Maria Teresa Batista ile 1981 yılında evlendi ve bu evlilikten 5 çocuk sahibi oldu, ayrıca iki de torunu bulunmaktadır. 4 Mart 1998 yılında babası Büyük Dük Jean'ın çoğu görevini devraldı. Babasının çekilmesinden sonra da 7 Ekim 2000 yılında tahta oturdu ve 13 yıldır tahtta bulunmaktadır. Ailesi ile birlikte Büyük Dükalık Sarayı'nda yaşamaktadır.

Lüksemburg parlamenter demokrasi ile birlikte anayasal krallık sistemi ile yönetilir. 1868 anayasasına göre, yürütme erki Büyük Dük ve Bakanlardan oluşan Bakanlar Kurulu'nun yükümlülüğündedir. Başbakan, Büyük Dük'ün onayını almak şartıyla yasama konularında değişiklik yapma ya da yeni yasalar hazırlama yetkisine sahiptir.

Lüksemburg dünyada halen bağımsız olarak varlığını sürdüren ve Dükalık sistemiyle yönetilen tek devlettir.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 14:57
banner53
YORUM EKLE

banner39