banner15

Maliki'den Erdoğan'a: Müdahaleden vazgeç

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakan Erdoğan'a, bölgede yaşanan olaylara müdahale etmekten vazgeçmesi çağrısında bulundu

Maliki'den Erdoğan'a: Müdahaleden vazgeç

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Irak'ta son günlerde merkez ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında yaşanan gerilim ve Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'nin Türkiye tarafından himaye edilmesi Maliki ile Erdoğan'ın arasını iyice açtı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, son olarak yaptığı yazılı bir açıklamada Başbakan Erdoğan'a "Bölgeye müdahalede etmekten vazgeçmeni tavsiye ediyoruz" diye seslendi. 

Irak Başkannı Maliki'nin medya ofisi aracılığıyla yayımlanan açıklamasında, Türkiye'nin bölgede giderek etnik ve mezhepsel çatışmalara doğru giden süreçte uzak durması tavsiye edildi.

Açıklamada, "Erdoğan'a tavsiyemiz bölgedeki sorunlara karışacağına kendi ülkesindeki azınlıkların sorunlarıyla ilgilensin, onları çözmeye çalışsın. Aksi durumda bölgedeki sorunlar Türkiye'yi de olumsuz yönde etkileyebilir" denildi.

Irak'ta bir iç savaşa asla müsaade etmeyeceklerini de belirten Maliki, açıklamasında Türkiye'yi karşılıklı içişlere saygı göstermeye davet etti.

Açıklamada Erdoğan'ın "asıl kavga petrol kavgası" sözlerine de cevap olarak şunlar söylendi: "Kendisinin kehanet ettiği petrol savaşına da Irak merkezi hükümeti izin vermeyecektir ve Irak petrollerini tüm halkın mülkü olduğu için koruyacaktır. Umarız Türkiye de bu siyasetimize destek olur ve yan anlaşmalar imzalayarak bunu başlatamaz."

Irak Başbakanı Maliki, üçüncü bir dönem başbakanlık koltuğunda oturmayı düşünüyor. Ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi gerilimi ile Bölgesel Kürt Yönetimi gerilimi son zamanlarda Maliki'yi zor durumda bırakıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2012, 10:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35