'Mavi Marmara'nın hesabı henüz görülmedi'

İsrail'in henüz hesap vermediğini belirten Davutoğlu, Suriye lideri Beşar Esad’a da "Tek yol değişime liderlik etmek ve reformları bir an önce yapmak" telkininde bulundu

Dış Politika 30.05.2011, 08:46 30.05.2011, 08:46
'Mavi Marmara'nın hesabı henüz görülmedi'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara'da 31 Mayıs 2010’da işlenen suçun hesabının henüz görülmediğini belirterek, "Önce İsrail’e bunun uyarısı yapılmalı" dedi.

Gazze’ye gidecek 2. filo konusunda Türkiye’ye "Mavi Marmara’yı göndermeyin" mesajı veren ABD’ye "Siz önce İsrail’i uyarın" cevabını veren Davutoğlu, Suriye lideri Beşar Esad’a "Tek yol değişime liderlik etmek ve reformları bir an önce yapmak" telkininde bulundu.

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin alanının gittikçe daraldığını ve bırakması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, Ortadoğu’daki gelişmelerden de soğuk savaşın bittiği dönemde olduğu gibi umutlu.

Radikal gazetesinin haberine göre, ABD’nin ikinci Gazze filosu konusundaki mesajlarına yanıt veren Davutoğlu, Filistin’de 13 grubun bir araya gelerek Mahmut Abbas liderliğinde Hamas’ın olmayacağı bir teknokrat hükümeti kurulacağını anımsatarak şunları söyledi:

“İsrail’e göre abluka niçin var? ‘Gazze’de Hamas var, buna silah gidecek diye’... Şimdi 2006 öncesi statükoya dönülmüş olacak. İsrail’in argümanının zemini kalmayacak. ABD dönüp STK’lara ‘bunu yapmayın’ derken İsrail’e de dönüp ‘Yeni Filistin otoritesini tanıyın’ dese ve abluka kalksa problem kalmayacak.”

Sorunun ‘sadece İsrail’in kaygılarını anlayan tutum’ olduğunu söyleyen Davutoğlu, “İsrail’i ‘hukukun üstünde ayrıcalıklı bir ülke’ olarak gördüğünüz anda barış gelmez” diye konuştu.

Libya sivilleri vurduğunda BM’nin yaptırım kararı aldığını anımsatan Davutoğlu, Gazze’de sivilleri öldürmenin İsrail’in hakkı gibi görülmesinin esas psikolojik eşik olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, “Hem bölünmüşlükten şikâyet edeceksin, hem bölünmüşlüğü ortadan kaldıran uzlaşıyı görmeyeceksin. Peki ne istiyorsun? Filistinlileri tümüyle ortadan kaldıran, 2. sınıf gettolarda sıkıştırarak ne kadar yaşatabilirsin” dedi. 31 Mayıs 2010’da işlenen suçun hesabının daha görülmediğini söyleyen Davutoğlu, “Önce İsrail’e bunun uyarısı yapılmalı” dedi.

ABD’nin Türkiye’den Mavi Marmara’yı engellemesini istemesinin altında “Türkiye çağdaş demokrasi değil, istese STK’ları durdurur” gibi bir gizli önermesi olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Sağduyu göstermesi gereken İsrail’dir” diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?