banner15

Mehmet Görmez, Katar'da FETÖ'yü anlattı

Katarlı alimler ve kanaat önderleriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, FETÖ ile ilgili olarak, "Asıl problem, bunlar hedeflerine ulaşmak için helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler" dedi

Mehmet Görmez, Katar'da FETÖ'yü anlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Asıl problem, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kitap ve Sünnet'in evrensel ilkelerini bırakıp şahıs merkezli bir inanca dönüşmesidir. Bunlar hedeflerine ulaşmak için helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler." dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya gelen Görmez, Abdullah bin Zeyd Al Mahmud İslam Merkezi'nde Katarlı alimler ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığının tarihi ve çalışmaları hakkında bilgi veren Görmez, Katar'daki İslam alimlerine FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini anlattı.

FETÖ'nün İslam'a ve Müslümanlara verdiği zararlara işaret eden Görmez, "15 Temmuz darbe girişimini planlayanlar, dini bir cemaat gibi görünerek kendilerine müntesip oluşturdu ancak farklı ülkelerden destek alarak Türkiye'ye ve Türk halkına darbe girişiminde bulundular." diye konuştu.

"HELALİ HARAM, HARAMI HELAL KILMA YETKİSİNİ O ŞAHSA VERDİLER"

Görmez, "Asıl problem, FETÖ’nün Kitap ve Sünnet'in evrensel ilkelerini bırakıp şahıs merkezli bir inanca dönüşmesidir. Bunlar hedeflerine ulaşmak için helali haram, haramı helal kılma yetkisini o şahsa verdiler. İslamofobik nefret içinde olan dünyalara, hoş görünmek için Kelime-i Tevhid'i parçaladılar. Mümin olmak için Peygamber'e imanın zorunlu olmadığını söylediler." ifadelerini kullandı.

FETÖ mensuplarının, Türkiye'nin ateşle çevrildiği bir zaman diliminde darbe teşebbüsü ile ülkelerine en büyük ihaneti düşünebildiklerini belirten Görmez, "Bu darbe, sadece bir darbe değildi, bir işgal hareketinin önünü açma teşebbüsüydü. İslam coğrafyasındaki bütün ümitleri söndürme teşebbüsüydü." dedi.

"DARBE GİRİŞİMİNİN EN BÜYÜK ZARARI İSLAM'A OLDU"

Darbe girişiminin en büyük zararının İslam'a olduğunu belirten Görmez, şunları kaydetti:

"Bu hareket, milletin 40 yılını heba etmiştir. Yüz binleri bulan gençler, on binleri bulan öğretmenler, bu amaç için kullanılmıştır. Milletin iyilik duyguları istismar edilmiş, zekat ve sadakaları çalınmıştır. Aynı kötülükleri İslam dünyasında, mazlum coğrafyalarda Müslüman azınlıklara da yapmıştır. Bu dünyaların, Türkiye'ye ve milletimize olan muhabbetini istismar etmiştir. En kötüsü de ilim adamlarını, emelleri uğruna kullanmış ve kullanmaya da devam etmektedir. Türkiye'deki bütün alimler olarak bunu biz geç anladık. Hep iyi niyetle yaklaştık, dünyadaki İslam alimleriyle bunu paylaşmak zorundayız."

Görmez, görüşmede alimlerle ağustos ayında Ankara'da gerçekleşen Olağanüstü Din Şurası'nda ve ekim ayında İstanbul'da gerçekleşen Avrasya İslam Şurası'nda alınan kararları da paylaştı.

Görmez'in Türkiye'deki din eğitimi ve din hizmetleri hakkında da bilgi verdiği görüşmeye, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda alim katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 11:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35