banner39

Mısır, FETÖ'ye yeni üs hazırlığında...

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Fethullah Gülen sığınma talebinde bulunursa, değerlendireceklerini duyurdu

Dış Politika 28.07.2016, 13:55 28.07.2016, 14:13
Mısır, FETÖ'ye yeni üs hazırlığında...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'dan FETÖ örgütüyle ilgili ilginç bir açıklama geldi. Reuters'ın duyurduğu habere göre, Mısır Başbakanı Şerif İsmail, "Fethullah Gülen sığınma talebinde bulunursa değerlendiririz" açıklaması yaptı.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, Mısır resmi haber ajansı MENA'ya yaptığı açıklamada, ülkesinin Fethullah Gülen'den sığınma talebi almadığını söyledi. Başbakan İsmail, Gülen'in Mısır'a siyasi sığınma başvurusu yaparsa Mısır'ın başvurusunu değerlendireceğini söyledi. Birkaç gün önce İmad Mahsur isimli bir milletvekili hükümetten Gülen'e siyasi sığınma hakkının verilmesini istemişti. Mahsur, talebinde, 'Türkiye İhvan üyelerini kabul ediyor, biz de Gülen'i kabul edelim' gerekçesini öne sürmüştü.

Sabah saatlerinde  AA'nın yayınladığı bir haberde, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının Mısır'da toplanmaya başladığı ve Kahire'yi bölge karargahı olarak kullanacağı ileri sürülmüştü. 

Haberde, FETÖ'nün Arap ülkelerinde faaliyet gösteren üst düzey mensuplarının Mısır'da gizli bir toplantı yaptığı ve bu toplantıda Kahire'yi bölgenin merkez karargahı olarak kullanma kararı aldıkları öne sürülüyordu. Yine haberde, 15 Temmuzdaki darbe girişiminin ardından, Mısır’da daha önce görev yapmış, ülkeyi iyi bilen ve Mısırlı yetkililerle yakın ilişkileri bulunan FETÖ mensupları Kahire’ye gelmeye başladığı iddiası da görgü şahitlerine dayanılarak aktarılıyordu.

Analistler, Mısır Başbakanı'nın, Fethullah Gülen'den herhangi bir talep dahi olmadan böyle bir açıklama yapmasını, davet olarak yorumluyorlar. 

Mısır’da bir grup milletvekili de geçen günlerde 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen bir tasarıyı parlamentoya sunmuştu.

DÖRT YURTLARI VE DERGİLERİ VAR

FETÖ’nün Kahire’de Türkiye'den ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin kaldığı 4 öğrenci yurdu faaliyet gösteriyor. Yine bu örgütün Arapça yayın organı Hıra Dergisi, Kahire’de hazırlanıp, basılıyor ve Mısır’daki dağıtım şirketleri aracılığı ile diğer Arap ülkelerine dağıtılıyor. Başkent Kahire’de FETÖ’nün bir dil kursu ve Nil adında bir kitapevi de bulunuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?