banner39

banner35

Mısır'dan 'FETÖ'nün okulunu kapatın' talebine red

Türkiye'nin Kahire'deki FETÖ'ya ait Salaheddin okulunu kapatma talebi reddedildiği belirtiliyor

Dış Politika 13.08.2016, 14:11 13.08.2016, 17:09
Mısır'dan 'FETÖ'nün okulunu kapatın' talebine red

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla Kahire'deki FETÖ'ya ait Salaheddin okulunu kapatma talebi, olumsuz karşılandı

Mısır haber sitelerinde yer alan habere göre, kimliğinin açıklanmasını istemeyen Mısır dışişleri bakanlığından üst düzey bir yetkili, 'Türkiye'nin kapatılmasını istediği okul, Mısır kanununa göre çalışıyor. Kanuna aykırı bir şey yapmıyor. Mısır'daki öğretim sistemine uyduğu, içindeki öğrenciler için tehlike oluşturmadığı sürece okulu, makul bir gerekçe olmadan kapatamayız' ifadesini kullandı.

Kahire'de 2009 yılında açılan Salaheddin Okulu'nda, halen iki binden fazla öğrenci eğitim görüyor.

MISIR FETÖ'YE YENİ ÜS OLABİLİR

Türkiye'de girişilen darbe sonrası Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının Mısır'da toplanmaya başladığı ve Kahire'yi bölge karargahı olarak kullanacaklarına dair haberler çıkmıştı.

FETÖ’nün Kahire’de Türkiye'den ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrencileri barındırdığı dört öğrenci yurdu var. Yine bu örgütün Arapça yayın organı Hıra Dergisi, Kahire’de hazırlanıp, basılıyor ve Mısır’daki dağıtım şirketleri aracılığı ile diğer Arap ülkelerine dağıtılıyor. Başkent Kahire’de FETÖ’nün bir dil kursu ve Nil adında bir kitapevi de bulunuyor.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?