banner15

MİT, IŞİD'le temas kurdu rehinelerin durumu görüşülüyor

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'ndaki görevliler ve güvenlik personelinin IŞİD tarafından rehin alınmasından bu yana örgüt ile üçüncü görüşme yapılıyor. Aracılar vasıtasıyla yürütülen görüşmeler Türkiye -Suriye sınırında halen devam ediyor

MİT, IŞİD'le temas kurdu rehinelerin durumu görüşülüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) arasında aracılar vasıtasıyla görüşmeler Türkiye-Suriye sınırında devam ediyor.

IŞİD’in Suriye komutanı, yardımcısı ve diplomatik temsilci olarak atadıkları bir kişi ile Türk tarafından Genelkurmay, Milli İstihbarat Teşkilati (MİT) ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri üçüncü defa biraraya geldi. İki taraf arasında dün 2 ayrı görüşme daha yapılmıştı. Üçüncü görüşme halen Türkiye-Suriye sınırında sürüyor.

Türkiye, daha önce de Süleyman Şah Türbesi'nin IŞİD tarafından kuşatılması nedeniyle aynı aracılar vasıtasıyla örgütle görüşmeler yapmış ve türbeye yönelik olası bir saldırıyı engellemişti.

O dönemde Türkiye bir yandan IŞİD ile görüşmeleri sürdürürken bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, her türlü seçeneğin masada olduğunu açıklamıştı. Davutoğlu, türbeye yapılacak herhangi bir saldırıya anında karşılık verileceğini de dile getirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48