MİT ve CIA Nusayri subaylarla anlaşma yapmak istemiş

MİT ve CIA'nin Suriye ordusundaki Nusayri subaylarlıa 2011 yılından itibaren temasa geçerek muhalif cepheye katılmaları yönünde çalışmalar yaptığı iddia edildi

MİT ve CIA Nusayri subaylarla anlaşma yapmak istemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de rejim ordusundan ayrılarak Esad rejimine karşı savaşan muhalifler arasında Nusayri kökenlilerin de dahil edilmesi için istihbarat çalışmaları yapıldığı ileri sürüldü.

WSJ'de yer alan habere göre Suriye  ordusundan ayrılarak, Türkiye'deki özel kamplara getirilen Suriyeli askerler batının Esad'a karşı savaşta kendilerini yalnız bıraktığını söylüyor.  Bunlar arasında bu zamana kadar pek bahsedilmeyen Alevi, Nusayri ve Şii İsmaili olan Suriyeli subayların da Türkiye'deki kamplara getirildikleri belirtiliyor. 

Suriye ordusundan ayrılarak Türkiye'ye gelen Nusayri askerlerin daha çok kiralanan özel binalarda kaldığı belirtiliyor. Sünni askerlerle aynı kampa yerleştirilmedikleri, bu grupların hala birbirilerine karşı güvensizlik duydukları kaydediliyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve ABD merkezi İstihbarat Ajansı (CIA)'in 2011-2012 yıllarında Suriye ordusunda bulunan Nusayri askerlere ulaştıkları ve onlara Esad'a karşı savaşmak için işbirliği teklif ettikleri iddia edildi.. Bazı subayların bu teklifi kabul ettikleri ifade edilirken büyük bir kısmınınsa rejimle birlikte hareket etmeye devam ettiler.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 16:36
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zazaki
Zazaki - 6 yıl Önce

senin ne işine başka bir ülkenin içi işlerine karışıyorsun. ne oldu bak desteklediğin teröristler yüzbinlerce insanın ölümüne ortak oldu tabiki senide ortak etti .koskoca bir ülkeyi yerle bir ettin senin bu yaptığını israil istese yapamazdı. bumudur islam kardeşliği bumudur müslümanlığın gereği Allah hakkı için bu değidir. müslümanın görevi yangına körükle gitmek değildir,küskünleri dövüştürmek değil barıştırmaktır .Allah bu milleti başındaki beyinsizlerin yüzünden gelecek belalardan korusun.

banner39