banner39

Musul'dan çekilme yok, takviye var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul'dan asker çekmenin söz konusu olmadığını, aksine asker takviyesi yapıldığını söyledi

Dış Politika 11.12.2015, 16:17 11.12.2015, 16:17
Musul'dan çekilme yok, takviye var

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Türkiye ile Irak arasında gerilime neden Musul'daki askeri üss konusunda geri adım atılmayacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çekilmenin söz konusu olmadığını, asker takviyesi yapıldığını söyledi.

Türkmenistan'a hareket öncesi Atatürk Havalimanı'nda bugün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sorular üzerine Musul meselesine de değindi. Erdoğan çekilmenin söz konusu olmadığını, asker takviyesi yapıldığını açıkladı.

Musul'a asker gönderilmesi ile ilgili soruyu cevaplayan Erdoğan, "Irak üzerinde birçok ülkenin şu anda biliyorsunuz attığı adımlar var, yaptıkları operasyonlar var. Ve biz o ülkelerin hiçbirine benzemiyoruz, biz çok farklı bir ülkeyiz. Zira başta DAİŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir yer Irak ve bu terör örgütleri Türkiye için her an bir tehdit unsurudur, bizim için bir tehdit algısı oluşturmaktadır. Fakat oraya farklı ülkelerden gelenlerin bu tehdit algısıyla yakından uzaktan herhangi bir alakası yoktur. Söylenen nedir  'Biz davete icabetle Irak'a geldik.' Kabul de yani biz şimdi ülkemize yapılacak bir saldırıda merkezi yönetimin davetini mi bekleyeceğiz  Böyle bir şeyi bekleme diye bir lüksümüz yok. Tam aksine, biz diyoruz ki, Irak merkezi yönetimi eğer oradan ülkemize yapılacak herhangi bir terör saldırısına gerekli tedbiri alamıyorsa, bu tedbirlerimizi biz alırız. Askerimizi çekmek gibi bir şey söz konusu olamaz. Oradaki eğitim verme sürecini kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Bizim oradaki eğitim veren subaylarımızın, askerimizin korumasına yönelik ayrıca bir takviye yapıldı. Açıklanan rakamlar da uçuktur bunu da bilmenizi isterim" diye konuştu.

IRAK BMGK'YA GİDİYOR

Ankara ile Bağdat arasındaki yoğun diplomasiye rağmen Irak hükümeti Musul meselesini BMGK'ya taşıma kararı aldı. Irak Başbakanı İbadi, Türkiye'nin BMGK'ya şikayet edilmesi için harekete geçilmesi talimatı verdi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?