banner15

NATO Musul gündemiyle 'acil' toplandı

NATO, Musul konsolosluğu baskınının ardından Türkiye'nin çağrısıyla acil toplandı. Toplantıda üye ülke temsilcilerine süreçle ilgili bilgilendirme yapıldı.

NATO Musul gündemiyle 'acil' toplandı

Irak'ın Musul kentinde Türk konsolosluğunun basılarak çalışanların rehin alınması dünyanın da gündeminde. NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin (NAC), Musul’daki gelişmeler üzerine Türkiye’nin talebi doğrultusunda acil nitelikli bir toplantı yaptığı bildirildi. 

Üst düzey bir NATO yetkilisi, Türkiye’nin Musul’daki gelişmeler ve arasında Türk Başkonsolosunun da bulunduğu rehin alma olayıyla ilgili olarak müttefikleri bilgilendirdiğini kaydetti.

Aynı yetkili, toplantının danışma nitelikli 4. madde çerçevesinde yapılmadığını ve sadece bilgilendirme amacı taşıdığını ifade etti. NATO’nun temelini oluşturan Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 4. maddesinde "Taraflardan herhangi biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır" deniliyor.

Yetkili, NATO’nun gelişmeleri çok yakından ve büyük endişeyle izlemeyi sürdürdüğünü belirterek "Düşüncelerimiz rehin alınanlar ve  Türk halkıyla birlikte" dedi.

TELEFON DİPLOMASİSİ

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da gelişmelerle ilgili ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın, Çankaya Köşkü'ndeki "Musul zirvesi" öncesinde Musul'daki gelişmelerle ilgili Biden ile telefonda görüştüğü öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ABD'li mevkidaşı John Kerry ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 23:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48