banner39

NATO'dan 'Türkiye-Çin' açıklaması

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin Çin'den almayı düşündüğü füze savunma sistemleri ile NATO'nun gereçlerinin yan yana duramayacağı düşüncesinin olduğunu söyledi

Dış Politika 02.10.2013, 11:46 02.10.2013, 13:30
NATO'dan 'Türkiye-Çin' açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Anders Rasmussen, Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi alımı için ABD'nin yaptırım listesindeki bir Çin şirketi ile görüşmelere başlamasına NATO üyelerinin de sıcak bakmadığını açıkladı.

Türkiye'nin, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde en düşük teklifi veren ABD'nin yaptırım listesindeki bir Çin şirketi ile sözleşme görüşmelerine başlamasına NATO'dan tepki geldi.

Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen önceki akşam gerçekleştirdiği basın toplantısında, "her devletin savunma sistemine kendi karar vereceğini" dile getirse de NATO müttefiklerinin Türkiye'nin Çin şirketiyle yaptığı görüşmelerden rahatsız olduğunu açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine ithafen, "Son kararın henüz verilmediğini anlıyorum" diyen Rasmussen, müttefiklerin olası anlaşmadan ötürü "gerildiğini" belirtti.

Rasmussen, "NATO'ya üye olan 28 ülkenin bir birlik altında birleşmeleri, askeri sistemlerini de Birleşik Güçler teşebbüsü altında konumlandırmalarını gerektirir. Bu yüzden bazı Batılı diplomatlar, NATO'nun gereçleri yanında Çin yapımı bir füze savunma sisteminin olmaması gerektiğini düşünüyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?