NYT, Türkiye'nin ilanını yayınlamamıştı

Gezi Parkı eylemcilerinin ilanını yayınladığı için hükümetin tepkisi çeken NYT, "Biz herkesin ilanını yayınlarız" demişti; ancak aynı gazetenin Türkiye'nin Ermeni iddiaları ilanını yayınlamadığı ortaya çıktı

NYT, Türkiye'nin ilanını yayınlamamıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, New York Times'ın "Gezi Parkı ilanını yayınladık çünkü ifade özgürlüğünün yanındayız" açıklamasına tepki gösterdi.

Bağış, "Amerikan Anayasası'nı şimdi mi hatırlamışlar? Sivil toplumu kucaklamak şimdi mi akıllarına gelmiş?" dedi.

Hürriyet gazetesinde yer alah habere göre Bağış, yaptığı açıklamada şunları söyledi: New York Times'ın Amerikan Anayasası'na atıfla sivil toplum kuruluşlarını destekleyici açıklamasını görünce gerçekten gözlerim yaşardı, duygulandım. Amerikan Anayasası'nı şimdi mi hatırlamışlar? Sivil toplum kuruluşlarını kucaklamak şimdi mi akıllarına gelmiş?

Açıklamayı eksik yapmışlar. "Biz ancak istediğimiz konularda, istediğimiz sivil toplum kuruluşlarının ilanlarına destek veririz" deselermiş daha iyi olurmuş. Ben bunu bizzat Amerika'da yaşadığım günlerde tecrübe ettim. Orada lobicilik çalışmalarımızda Amerikan medyasının ne kadar özgürlükçü, ne kadar sivil toplum kuruluşlarından yana olabileceğini somut tecrübelerle yaşadım. Biz New York Times'ta "Sistematik bir Ermeni Soykırımı olmamıştır" diye hem de ücreti karşılığında ilan verebilmek için yıllarca mücadele ettik. Ülkemizi ve dünyayı ilgilendiren birçok meselede bunu denedik. Ama ne yaptıysak bunu başaramadık. Biz de sivil toplum kurulusuyduk. Biz de düşünce özgürlüğümüzü ifade etmek istiyorduk. Ama iş bizim sesimizi duymaya gelince bütün kulaklar sağırlaşıyordu. Bütün kapılar kapanıyordu. Şimdi ne oldu da Türkiye'nin içinde yaşanan bir soruna bu kadar duyarlı hale geldiler. Shakespeare güzel söylemiş: Allah size bir yüz vermiş siz kendinize bir tane daha yapıyorsunuz."

Gezi Parkı ilanın veren NYT, Erdoğan'ın yaptığı "ilanı yayınlamayın" şeklindeki açıklamasına karşılık "Biz herkesin ilanını yayınlarız" cevabını vermişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2013, 17:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35