banner15

'Obama-Erdoğan görüşmesi' belirsiz

Beyaz Saray, Erdoğan'ın ABD ziyaretinde Obama ile görüşüp görüşmeyeceğine dair net bir bilgi vermedi

'Obama-Erdoğan görüşmesi' belirsiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanı Barack Obama’nın, son 6 ay içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok kez görüşme imkanı elde ettiğini belirtti ancak Erdoğan'ın ABD ziyaretinde yeni görüşme olup olmayacağı konusunda bilgi vermedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, gündemle ilgili konuları değerlendirdi. Earnest, Obama ve Erdoğan’ın aynı zamanda birkaç kez de telefonda konuşmalarının haricinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da haftalar önce Erdoğan’la Türkiye’de bizzat görüştüğünü anlattı.

Türkiye’nin IŞİD ile mücadele kapsamında son dönemde güney sınırının güvenliğini sağlama noktasında önemli ilerlemeler kaydettiğini de dile getiren Earnest, “Dolayısıyla bu tür görüşmeler için nedenler var. Türklerle yapacağımız önemli birçok iş var ve diplomasi yoluyla bu konularda muazzam ilerleme kaydettik. Bu diplomasinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için yapacağı ABD ziyaretinde de süreceğini umuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada bir görüşme yapılması üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

FİDEL CASTRO’NUN OBAMA’NIN KÜBA ZİYARETİNİ ELEŞTİRMESİ

Earnest’a, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun, ABD Başkanı Obama’nın ziyaretini eleştiren sözleri de soruldu.

Fidel Castro’nun resmi Grandma gazetesinde Obama’nın uzlaşıyla ilgili beyanatlarını tenkit eden bir makale kaleme aldığının belirtilmesi üzerine Earnest, “Eski Devlet Başkanı, Başkan Obama’nın ziyaretine ilişkin zorla yanıt verme zorunluluğu hissetmiş. Bunun, Başkan Obama’nın Küba’ya ziyaretinin kayda değer bir etkisinin göstergesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Earnest, bir soru üzerine Küba Devlet Başkanı Raul Castro’ya iletilen bir ziyaret davetinden bilgisi olmadığını söyledi.

Obama’nın adaya gerçekleştirdiği tarihi ziyaret esnasında halledilmesi gereken birçok konunun yerine getirildiğine işaret eden Earnest, “Ancak ilave bir ziyarete ihtiyaç olduğuna karar verirsek ve bu faydalı bir amaca hizmet edecekse, o zaman bu (Castro’nun ziyareti) göz önünde bulunduracağımız bir şeydir” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 09:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48