banner39

Obama'dan Rusya'ya karşı Türkiye'ye destek

ABD Başkanı Obama, Paris'te Erdoğan ile yaptığı görüşmede uçak düşürme olayı için "Türkiye'nin hava sahasını savunma hakkını destekliyoruz" dedi

Dış Politika 01.12.2015, 10:43 01.12.2015, 13:35
Obama'dan Rusya'ya karşı Türkiye'ye destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama Fransa’nın başkenti Paris’teki İklim Değişikliği Zirvesi’nde bir araya geldi. Görüşmenin yaklaşık bir saat sürdü. Obama, görüşmede Rusya ile Türkiye arasındaki gerilimde Türkiye'nin yanında olduğunu ima eden açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile ABD'nin Paris Büyükelçiliği'nde bir araya geldi. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Obama, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili, "Türkiye'nin kendini savunma hakkını destekliyoruz" dedi.

Türkiye'nin kendileri için çok önemli bir NATO müttefiki olduğuna işaret eden Obama, "ABD, Türkiye'nin sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahip olduğunu her zaman bilmektedir ve desteklemektedir. Türkiye ile Rusya’nın gerilimi azaltmak için nasıl bir arada çalışabileceğini tartıştık" diye konuştu.

Erdoğan ile Suriye'de gerginliğin azaltılması konusunu da görüştüklerini ifade eden Obama, sorunların diplomatik ve siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi. Obama bölgede ortak düşmanın DAEŞ terör örgütü olduğunu belirterek, "Koalisyon güçleriyle amacımız ortak düşmanımız olan DAEŞ'i durdurmak. Türkiye bu anlamda her zaman desteğini sunmaktadır" dedi.

ABD Başkanı Obama, Türkiye'nin sığınmacılara desteği konusunda ise "Sığınmacılar konusunda olağanüstü cömert davrandı" ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?