banner39

ÖSYM'deki 'kozmik oda'dan sızıntı

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın talimatıyla hazırlanan bilirkişi raporunda, hiçbir internet bağlantısı olmaması gereken bilgisayarlardan mail gönderildiği tespit edildi

Dış Politika 15.12.2012, 10:06 15.12.2012, 11:13
ÖSYM'deki 'kozmik oda'dan sızıntı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KPSS skandalını soruşturan Ankara Cumhuriyet Savcılığı, çok çarpıcı sonuçlara ulaştı. Bilirkişi araştırmasında ÖSYM içinde 'kozmik oda' olarak kabul edilen ve internet erişimi olmayan bilgisayarlardan internete bağlanıldığı, sınav sonuçları açıklanmadan adaylara mail ile gönderildiği tespit edildi.

Vatan gazetesinin haberine göre, 10-11 Temmuz 2012 tarihilerinde yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Sınavında kopya çekildiği iddalarıyla başlayan soruşturmada, Ankara Cumhuriyet Savcılığı çok çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın talimatıyla hazırlanan bilirkişi raporunda, hiçbir internet bağlantısı olmaması gereken bilgisayarlardan mail gönderildiği tespit edildi.

ÖSYM'nin kozmik odası olarak adlandırılan TAB ve Bilgi İşlem Müdürlüğü'ndeki bilgisayarların incelemesi sırasında http://osym.gov.tr uzantılı mail adreslerinden ileti paylaşıldığı görüldü. Oysa güvenlik nedeniyle bu bilgisayarların hiç bir şekilde internet bağlantısı olmaması gerekiyor.

Yine aynı soruşturma içinde, sınav sonuçları resmi olarak açıklanmadan, aynı bilgisayarlar üzerinden sınav sonuçlarının paylaşıldığı da tespit edildi. Kozmik odadaki bilgisayarlar kullanılarak adaylara sonuç bildirimleri yapıldığı yine aynı araştırmada ortaya çıktı. Bilirkişi raporunda tespit edilen başka bir bulgu ise adayların TC Kimlik Numaraları'nın paylaşılması. Özellikle gizli olan bu bilgi, yine internet kanalı ile üçüncü kişilerle paylaşılmış.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?