banner39

Pakistan, Türkiye'deki askeri tatbikata katılıyor

Pakistan Deniz Kuvvetleri Gemisi Türkiye'de bir askeri tatbikata katılacak

Dış Politika 04.11.2014, 09:21 04.11.2014, 09:21
Pakistan, Türkiye'deki askeri tatbikata katılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pakistan donanmasına ait bi r savaş gemisinin Türkiye'de yapılacak askeri tatbikata katılacağı bildirildi. 

Konuyla ilgili Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Z9 EC Helikopteri taşıyan, Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait PNS ALAMGIR (FFG 260) gemisi, 06-15 Kasım 2014 tarihlerinde, Marmaris’teki Aksaz Deniz Üssü’nü ve Antalya Limanını ziyaret edecek ve Türk Deniz Kuvvetlerinin 'Mavi Balina-14' Tatbikatına katılacaktır. Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait P3C-Orion uçağı da Dalaman Üssünden tatbikata katılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Mavi Balina tatbikatının, Ortak Deniz Güvenliğini ve birlikte çalışılabilirliğin teşvik edilmesi konusunda önemli bir bölgesel forum haline geldiği belirtiliyor. Önemli ülkelerin deniz kuvvetlerinin ve üst düzey heyetlerin Mavi Balinaya katılması, bu tatbikatın Doğu ve Batı ülkelerinin günümüzün en önemli denizcilik sorunlarından biri olan Ortak Deniz Güvenliği için paylaşımda bulunmak, görüşmek ve çözümler üretmek için ortak bir foruma dönüştüğü ifade ediliyor.

Pakistan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Pakistan Deniz Kuvvetleri, bölgede, Umman Denizi de dahil, Aden Körfezinden Umman Körfezine kadar, barış ve istikrarın sağlanmasında aktif rol almaktadır. Pakistan Deniz Kuvvetleri, barışla ilgili tüm çalışmalara aktif olarak katılmaktadır. Pakistan Deniz Kuvvetleri, 2003 yılında, Koalisyon Deniz Harekat Planına (Coalition Maritime Campaign Plan-CMCP) katılmış ve şimdiye kadar Koalisyon Görev Kuvveti-150 ye beş kez kumanda etmiştir. Pakistan Deniz Kuvvetlerinin proaktif duruşu ve harekatları sayesinde, harekat bölgesinde teröre bağlı tek bir olay gerçekleşmemiştir." ifadelerine de yer verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?