Papaz Brunson krizi sonrası ilk yüz yüze görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 3 Ağustos'ta Singapur'da bir araya gelmesi bekleniyor.

Papaz Brunson krizi sonrası ilk yüz yüze görüşme

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın skandal tehdidi sonrası Ankara-Washington hattındaki temas trafiği yüz yüze görüşmeye dönüşüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Singapur'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor.

İki kez telefonla görüşen bakanlar, gerginlik sonrası ilk kez buluşmuş olacak. 

Asya Uluslar Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Singapur'a gidecek olan Çavuşoğlu'nun Pompeo'nun yanı sıra Rus ve İranlı mevkidaşları ile de görüşmesi bekleniyor. 

Pompeo Asya turuna çıkıyor

 ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 1-5 Ağustos tarihlerinde Malezya, Singapur ve Endonezya’yı ziyaret edeceği bildirildi.

Bakanlık Sözcüsü Heaher Nauert, Pompeo’nun yapacağı ziyaretlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Nauert, Pompeo'nun 1-5 Ağustos tarihlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’u, Endonezya’nın başkenti Cakarta’yı ve Singapur’u ziyaret edeceğini belirtti.

Pompeo’nun, Kuala Lumpur’da üst düzey Malezyalı yetkililerle bir araya geleceğini kaydeden Nauert, bu görüşmelerde Malezya’da seçim sonrası hükümetin geçiş sürecinin ele alınacağını belirtti.

Nauert, Singapur'a geçecek Pompeo’nun Doğu Asya Bakanlar Zirvesi’ne (ASEAN) katılacağını, Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile görüşme yapacağını açıkladı.

Sözcü Nauert, Pompeo'nun daha sonra Endonezya’nın başkenti Cakarta’ya geçerek burada üst düzey yetkililerle görüşeceğini bildirdi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 00:57
YORUM EKLE

banner33

banner37