banner15

Pekin Büyükelçisi Emin Önen'den Çince bayram mesajları

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çin'in yaygın sosyal paylaşım platformları Wechat, Weibo ve QQ'da, Çinli Müslümanların Ramazan Bayramıı ve Çin'in Ejderha Kayığı Bayramı'nı kutlamak için çince video yayınladı.

Pekin Büyükelçisi Emin Önen'den Çince bayram mesajları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çin'de Twitter ile Facebook ve Whatsapp yerine kullanılan sosyal paylaşım platformları Weibo, Wechat ve QQ üzerinden paylaştığı Çince görüntülü mesajda, Çinli Müslümanların Ramazan Bayramı ile Çin'in Ejderha Kayığı Bayramı'nı kutladı.

3,5 dakika süren görüntülü çince kutlama mesajı

Mesajında, "Merhaba Çinli dostlarım. Ben Türkiye'nin Çin Büyükelçisi Emin Önen. Çin'in önemli bayramlarından olan Ejderha Kayığı Festivali yaklaşıyor ve bizim geleneksel bayramımız Ramazan Bayramı da geldi. Bugün size Ramazan Bayramı'nda popüler bir tatlı olan baklavayı tanıtmaktan memnuniyet duyarım. Bunun yanı sıra Çin'in geleneksel tatlısı Zongzi yapmayı öğreneceğim." diye konuşan Önen, baklavanın yapılışını anlattı ve Çin tatlısı Zongzi yaptı.

Önen, yaklaşık 3,5 dakika süren videonun sonunda Ramazan Bayramı ve Ejderha Kayığı Festivali'ni kutladı.

Ejderha Kayığı Bayramı'nın tarihi

Ülkedeki birçok şehirde ejderha şeklindeki kayıkların yarıştırıldığı bayramın kökleri milattan önceye dayanıyor.

Ejderha Kayığı Bayramı'nın vatansever bir şairin intiharından sonra başladığı anlatılıyor. Rivayete göre, Çin'in Savaşan Devletler döneminde (M.Ö 475-221) Çu Devleti'nde yaşayan ve asil bir aileden gelen dönemin ünlü şairi Çü Yüen'e birçok önemli vazife verilmiş ancak imparatora tavsiyelerde de bulunmaya başlayan Çü, daha sonra başkentten sürülmüş.

Sürgün sırasında geçtiği birçok bölgede duygularını yansıtan şiirler yazan şair, sürgündeyken bağlı olduğu Çu Devleti'nin dönemin Çin Beyliği tarafından yıkıldığını duyunca üzüntüden boynuna bir taş bağlayıp Miluo Nehri'ne atlayarak intihar etmiş.

Sürgündeki şairin kendini nehre attığını duyan halk, onu kurtarmak için kayıklara atlayarak nehre açılmış ve şairi yemesinler diye balıklara yem olarak kamış yapraklarını yapışkan pirinçle sarıp nehre atmış. O günden bu yana ülkenin güneyinde ejderha şeklindeki kayıklar nehirlerde yarıştırılıyor ve birçok eyalette etnik unsurlar bayramı kendilerine özgü kıyafetlerle kutluyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2018, 14:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48