banner39

Peşmerge grupları tarihi İpek Yolu'ndan geçti |FOTO

Kuey Irak'tan gelerek Habur Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yapan Peşmerge grupları polis gözetiminde Şanlıurfa'ya geçti

Dış Politika 29.10.2014, 14:15 29.10.2014, 15:52
Peşmerge grupları tarihi İpek Yolu'ndan geçti |FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, PKK'nın Suriye'deki yapılanması PYD'nin kontrolündeki Kobani'de IŞİD güçlerine karşı savaşmak için gönderdiği 150 kadar Peşmergenin 84'ünün gece yarısından sonra uçakla Şanlıurfa'ya gelmesinin ardından, karadan yola çıkan grup da bu sabah Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Habur'da sevgi gösterileriyle karşılanan ve sıkı güvenlik önlemleri altında İpek Yolu’nu takip eden grubun öğle saatlerinde Şanlıurfa'ya ulaşması ve uçakla gelip Suruç’ta kendilerini bekleyen grupla birleşerek Kobani'ye geçmesi bekleniyor. Suriye'de Kürtlerin yaşadığı ve IŞİD saldırıları altında bulunan Kobani'ye Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından gönderilen Peşmergelerin havayoluyla gelen 84 kişilik grup saat 01.10'da Şanlıurfa Havalimanı'na indi. Buradan sıkı güvenlik önlemleri altında saat 03.00'te Suruç'a ulaştı ve karayoluyla gelen grubu beklemeye başladı.

Peşmergelerin karadan yola çıkan grubu bu sabah saat 05.45 sıralarında Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Erbil'den dün öğleden sonra yola çıkan ve yaklaşık 40 araçtan oluşan konvoyda uzun menzilli top, zırhlı araçlar, kamyonlar yer aldı. Gece yarısı Irak tarafındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı'na gelen Peşmerge konvoyunu Türkiye tarafında Habur Sınır Kapısı önünde karşılamak için çok sayıda kişi toplandı. Polis ekipleri toplanan kişilerden yolu açmasını isterken zaman zaman arbede yaşandı. Bu sırada Habur girişindeki bazı kulübelerin atılan taşlardan camları kırıldı.

Peşmerge konvoyu daha sonra Habur Sınır Kapısı'na geçerek buradaki işlemlerin ardından saat 05.45 sıralarında Türkiye'ye giriş yaptı. Habur Sınır Kapısı önünde bekleyen yaklaşık 150 kişilik grup, peşmergeleri ellerinde Kürt bayrakları ile sevgi gösterileriyle karşıladı. Peşmerge konvoyu polisin sıkı güvenlik önlemleri altında Şanlıurfa'ya doğru hareket etti. Konvoy, Şırnak'ın Silopi İlçesi içine girmeden henüz tamamlanmayan çevreyolu güzergahından geçiş yaptı. Peşmerge konvoyu, İpekyolu üzerinden Şırnak'ın Silopi, Cizre, Mardin Nusaybin, Kızıltepe ilçelerinden geçerek Şanlıurfa'ya gidecek ve buradan Suruç'a geçerek hava yoluyla gelip geceden beri kendilerini bekleyen grupla birleşecek.
Peşmergelerin bugün öğle saatlerinde işlemlerin tamamlanıp Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobani'ye geçmesi bekleniyor.

PEŞMERGENİN GEÇİŞİ SIRASINDA YOLA ÇIKAN GRUBU POLİS GAZ BOMBASIYLA DAĞITTI

Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yapan peşmerge konvoyu Silopi'den sonra ellerinde Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetiminin kullandığı bayraklar bulunan ve konvoya eşlik eden yüzlerce araçlar birlikte Cizre İlçesi girişine geldi. Burada önlem alan polis ekipleri, yola çıkan bir grubu dağılmaları yönünde uyardı. Grubun dağılmaması üzerine polis gaz bombası kullandı. Polis, konvoyun geçişi sırasında sıkı güvenlik önlemi aldı. Cizre girişinde sevgi gösterileri tarafından karşılanan peşmergeler daha sonra Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne hareket etti. Konvoya araçlarıyla birlikte çok sayıda Cizreli de eşlik etti.

NUSAYBİN'DE İPEKYOLU KAPANDI

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nin ardından öğle saatlerinde Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne ulaşan peşmerge konvoyu İpekyolu üzerinde kalabalık gruplar tarafından karşılandı. Karşılama sırasında yoğunluk nedeniyle İpekyolu araç trafiğine kapandı. Ellerinde Kürt bayrakları ile PKK flamaları bulunan gruplar peşmergelere sevgi gösterilerinde bulundu. BDP Nusaybin İlçe Başkanı Şahabatin Güler, konvuyun önündeki peşmerge aracının üzerine çıkarak karşılamaya gelenleri selamladı. Peşmerge konvoyu güvenlik önlemleri altında Nusaybin'den Kızıltepe'ye hareket etti.

Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yapan peşmerge konvoyu Silopi'den sonra ellerinde Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetiminin kullandığı bayraklar bulunan ve konvoya eşlik eden yüzlerce araçlar birlikte Cizre İlçesi girişine geldi. Burada önlem alan polis ekipleri, yola çıkan bir grubu dağılmaları yönünde uyardı. Grubun dağılmaması üzerine polis gaz bombası kullandı.

Cizre girişinde sevgi gösterileri tarafından karşılanan peşmergeler daha sonra Mardin'in Nusaybin İlçesi'ne hareket etti. Konvoya araçlarıyla birlikte çok sayıda Cizreli de eşlik etti.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?