banner15

PKK'ya karşı diplomatik kıskaç daralıyor

Barzani buluşmasının ardından Irak'taki ABD komutanı ve Irak Savunma Bakanı Türkiye'ye geldi, Atalay Suriye yolcusu

PKK'ya karşı diplomatik kıskaç daralıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Erbil ve Washington'a üst düzey heyetler gönderen Türkiye, Irak ve ABD ile yoğunlaştırdığı "PKK'yla mücadele" görüşmeleri çerçevesinde dün de ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı Orgeneral Lloyd Austin ve Irak Savunma Bakanı Muhammed Casim El Mafraci'yi ağırladı.

Orgeneral Austin dün Ankara'da İçişleri Bakanı Atalay, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Dışişleri Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Selim Yenel ile görüştü. İçişleri Bakanlığı'nda da yaklaşık bir buçuk saatlik bir heyetlerarası görüşme yapıldı. Atalay, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "PKK terör örgütünün Irak'taki faaliyetleri. Üçlü mekanizma içinde görüşüyoruz. İki yıla varan bir süredir üçlü mekanizma çalışıyor. Son İstanbul toplantısında kabul ettiğimiz o eylem planı üzerinde durduk. Zaten pazar günü benim Erbil ziyaretim olmuştu. Kuzey Irak bölgesel yönetimiyle de bu konuları görüşmüştük. Burada da yoğun bir şekilde dile getirdik. Kuzey Irak'taki terör uzantıları konusunda daha ileri beklentilerimizi dile getirdik. Bir komşu ülkeye karşı, bir ülke terör örgütünü barındıramaz, destekleyemez. Bizim Irak, Kuzey Irak ve ABD'yle konuştuğumuz budur. Bunun artık giderilmesi gerekiyor. Nihai son terörün bitirilmesi" dedi.

"ÖCALAN'I KONUŞMADIK"

Atalay, Kuzey Irak'taki temasları sırasında Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye 'Öcalan ile görüşüyoruz' dediğine dair haberleri yalanladı.

Atalay, Irak'taki temaslarına ilişkin basında yer alan iddialarla ilgili olarak ''Öcalan'la görüştük diye bir ifademiz yok. Tutanaklarda da öyle bir şey yok'' dedi. AK Parti MKYK toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, bugün bir gazetede yer alan Barzani ili görüşmesine ilişkin tutanaklara ilişkin soruya şu yanıtı verdi: ''Bugün basında gördüm, bunların tamamı yorum. Biz biliyorsunuz, bir açıklama yapmadık oradan da bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla bunlar arkadaşlarımızın, basının yorumu. Özellikle bir tanesinde çok ileri şeyler var'' diye konuştu.

SURİYE'YE GİDECEK

Bakan Atalay, cumartesi Suriye'ye gideceğini de açıklarken, "Daha sonra başka ziyaretlerimiz olacak. hepimiz Türkiye'nin bu sorununun çözümü için olanca çaba gösteriyoruz" dedi.

Irak Savunma Bakanı El Mafraci de sabah Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüştü. Irak'ın silahlı kuvvetlerinin sadece Irak'ın içindeki terörle mücadele ettiğini belirten El Mafraci, "Irak'ın imkanı, gücü bu kadardır. Terörle mücadele konusunda sürekli istişare halindeyiz. Bizim en büyük ihtiyacımız Türkiye Cumhuriyeti ordusunun terörle mücadele konusunda destekleridir" diye konuştu.
Ankara'nın Erbil, Bağdat, Şam ve Washington ile temasları yoğun bir şekilde sürerken Türkiye-İran sınır güvenliği toplantısı da Hakkari'de yapıldı. Toplantıda sınır ticareti ve PKK'nın bölgedeki hareketliliği masaya yatırıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 07:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48