banner39

banner35

Putin Türkiye'yi ziyaret edecek

Rusya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetini kabul eden Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

Dış Politika 27.01.2022, 12:59 27.01.2022, 14:12
Putin Türkiye'yi ziyaret edecek

Dün akşam canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Türkiye'ye davet ettiklerini ve kendisinden cevap beklediklerini de söyledi.

Bu gelişmenin ardından Kremlin tarafından bugün yapılan açıklamada Putin'in bu daveti kabul ettiği ve Türkiye'ye geleceği duyuruldu.

Açıklamada, "Putin, Erdoğan'ın bu davetini memnuiyetle kabul etti. Kovid-19 salgını ve takvimler izin verir vermez bu davetin yerine getirileceği konusunda anlaştılar." ifadeleri yer aldı.

Söz konusu davet, Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapması sonrasında gerilimin ciddi ölçüde tırmandığı bir döneme denk geliyor. Kremlin yetkilileri, Erdoğan'ın davetine ilişkin, Ukrayna hükümetine etki edebilecek girişimlere sıcak baktıklarını söylemişti. Ancak Moskova, Ukrayna'daki gerilimin sona ermesi için Kiev'in Minsk Anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ve Ukrayna'nın doğusundaki milis güçleriyle doğrudan temas kurması gerektiğini vurguluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülke arasında yaşanan krize yönelik olarak, "Ülkemiz Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine en başında beri destek verdi. Rusya'nın Kırım'ın ilhakı başta olmak üzere Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik adımlarına karşı net bir tutum sergiledik. Biz şu anda sayın Putin'i de ülkemize davet ettik. İki lideri arzu ederlerse ülkemizde bir araya getirerek, barış ortamının yeniden tesisine giden yolu açabiliriz." ifadelerini kullanmıştı.

SonDakika

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?