banner15

Putin'den Türkiye'ye S-400'lü tehdit

Rusya Devlet Başkanı Putin, hem Suriye'deki füzeleri üzerinden Türkiye'yi tehdit etti hem de "Türkiye'yi düşman olarak görmüyoruz, ilişkilerimiz bozuldu evet. Nasıl düzeleceğini bilmiyorum. Top onlarda" dedi

Putin'den Türkiye'ye S-400'lü tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yılsonu basın toplantısında Türkiye-Rusya krizine ilişkin değerlendirmede bulundu.

İki ülke arasındaki uçak düşürme krizine de değinen Putin "Bir problemle karşılaşıldığında insanlar normalde birbiriyle iletişim kurup açıklama yaparlar. Ancak uçağımızı düşürdükten sonra Türkiye, bunun yerine NATO'nun arkasına saklandı" dedi.

"Şu anda bize mevcut durum gösteriyor ki anlayış sağlamak Türk hükümetiyle biraz zor. Onlar bizi arkamızdan vurdular bu durumla" diyen Putin, "Bu yüzden de hükümetler arasında şunu görüyorum ki, gelecek görmüyorum" ifadesini kullandı.

ATATÜRK'LÜ GÖNDERME

Putin, daha önce dile getirdiği "Türk hükümeti ülkesini İslamlaştırmayı amaçlıyor" açıklamasını devam ettirerek bu kez farklı bir yorum getirdi: "Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür."

"TÜRKMENLERLE İLGİLİ HİÇ BİR ŞEY DUYMADIM"

Türkiye'nin Suriye'deki hassasiyetlerinden biri olarak açıkladığı Bayırbucak Türkmenleri konusuna da değinen Putin, şimdiye kadar Türk hükümetinden bu konuda bir uyarı almadığını savundu.

Türkiye ile işbirliğini reddetmediklerini savunan Putin şöyle konuştu: Antalya’ya G20 zirvesine gittim ve orada birçok Türk yöneticiyle görüştüm. Bizim önümüze uluslararası hukuka uymayan Türkiye hakkında çok hassas konular koydular. Türkmenler hakkında ise hiçbir şey duymadım. Türkmenlere saldırılarla ilgili soru sorabilirlerdi. Biz de “Tamam anlıyoruz. Size yardım etmeye hazırız” diyebilirdik.

ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN ETKİSİ

"Türkiye ile yaşadığımız anlaşmazlıkta üçüncü bir tarafın etkisi var mı bilmiyorum." diyen Putin, "Belki de Türk yönetiminden birileri ABD’lilere yalakalık yapmak istemiştir. Belki de ABD ve AB’ye Türklerin ‘onların İslamcıları’ olduğunu göstermek istemişlerdir." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'YE S-400 TEHDİDİ

Türkiye'nin artık Suriye hava sahasını ihlal edemeyeceğini savunan Putin, "Türkiye uçağımızı düşürdükten sonra oradan (Suriye'den) çekileceğimizi mi düşündü? Rusya öyle bir ülke değil. Suriye'deki varlığımızı güçlendirdik. Suriye'de artık S-400 hava savunma sistemlerimiz var. Türkiye eskiden Suriye'nin hava sahasını sürekli olarak ihlal ediyordu. İsterse, buyursun şimdi de etsin." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE DÜŞMANIMIZ DEĞİL"

Putin, Türkiye'yi düşman ülke olarak görmediklerini, ancak bozulan ilişkilerin de nasıl düzeleceğini bilmediğini söyledi. Putin, "‘Teröre Karşı İslam İttifakı’nda Türkiye de var. Biz Türkiye’yi düşman olarak görmüyoruz. Türkiye, Hava Kuvvetleri’mize karşı düşmanca bir eylemde bulundu. Ama Türkiye’ye düşman ülke olarak yaklaştığımızı söyleyemeyiz. İlişkilerimiz bozuldu, evet. Bu durumdan nasıl çıkarız bilmiyorum. Top bizde değil, Türkiye’nin tarafında." dedi.

"SURİYE'DE KALICI ÜSSE İHTİYACIMIZ YOK"

Rusya'nın binlerce kilometre uzaktaki hedefleri vurabilecek silahlara sahip olduğunu belirten Putin, "Suriye’de neden geçici üsse ihtiyaç duyalım ki? Ama eğer birileri Rusya'nın üs elde etmesini isterse, bunu elde ederiz. Suriye'de kalıcı bir üsse ihtiyacımız var mı emin değilim. Zira sınırlarımızdan binlerce kilometre uzağındaki herhangi birini vuracak güçte silahlarımız var." dedi.

"SURİYE'DE TUTUMUMUZ AYNI"

Putin, Suriye konusunda ise şunları söyedi: Suriye krizi konusundaki tutumumuzu değiştirmedik. Suriye’yi kimin yöneteceğine dış güçler karar veremez. Rusya, Suriye krizinin tüm tarafları memnun edecek şekilde çözülmesi için çaba gösterecek.  Suriye’de siyasi çözüm mümkün. Bunun erken gerçekleşmesi daha iyi olur.

"ABD İLE İKİ NOKTADA MUTABIKIZ"

Rusya’nın Suriye krizinin çözümü için bir planı var ve planımızdaki kilit konular ABD’nin görüşleriyle de uyuşuyor. Uzlaşı içinde olduğumuz noktalar, anayasa üzerinde ortak çalışma yapılması ve seçim düzenlenmesi.

"MUHALİFLER İLE ORDUYU KISMEN BİRLEŞTİRDİK"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Suriye ordusuyla muhalifleri birleştirme fikrini kısmen hayata geçirmeyi başardık.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 14:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35