PYD katılırsa Türkiye Cenevre'yi boykot edecek

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD'nin Cenevre'de temsil edilmesi halinde görüşmelere katılmayacakalrını açıkladı

PYD katılırsa Türkiye Cenevre'yi boykot edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye, PYD'nin katılması halinde Cenevre görüşmelerini boykot edecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'yle ilgili Cenevre görüşmelerine terör örgütü PYD'nin davet edilmesi halinde Türkiye'nin müzakereleri boykot edeceğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) toplantıları için bulunduğu Strazburg'da, NTV televizyon kanalının canlı yayınına katılarak soruları yanıtladı.

Cenevre'deki Suriye müzakerelerine terör örgütü PYD'nin davet edilmesi halinde Türkiye'nin müzakereleri boykot edip edemeyeceğine ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, "Tabii ki boykot ederiz. Kesin, net. Giderler başka yerde görüşürler, orada başka şeyler yaparlar ayrı bir şey. Ama müzakere heyetinin içinde PYD unsurları olamaz. Terör örgütleri olamaz. Türkiye'nin bu konudaki tutumu nettir" dedi.

Türkiye'ye verilen sözlerin de bu doğrultuda olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, muhalefetin de bunu kabul etmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Bu konuda Suriye muhalefetinin açıklamasının da o yönde olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Muhalefetin de imajını bozacak. Terör örgütleriyle iç içe olmak onlara fayda vermez, zarar verir" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 18:57
banner53
YORUM EKLE

banner39