Rus yetkili: Akar ve Fidan'ın ziyareti güven tazeledi

Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, Akar ve Fidan'ın ziyaretinin ilişkilerde güven tazelediğini söyledi

Rus yetkili: Akar ve Fidan'ın ziyareti güven tazeledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Ulusal Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı Talat Enveroviç Çetin, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Moskova ziyaretinin önemini vurgulayarak, “Bu ziyaret ikili ilişkilerde güven tazeledi” dedi.

Sputnik'e konuşan Çetin şunları söyledi:

“Genelkurmay Başkanı Akar ve MİT Müsteşarı Fidan'ın Moskova ziyareti ikili askeri, güvenlik ilişkileri açısından büyük önem arz ediyor. Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov'un resmi davetiyle bu ziyaret yapıldı. Görüşmelerde Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı. Ziyaret şu gerçeği de ortaya koydu: Artık Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan değil, Rus ve Türk güvenlik güçleri başkanları da sürekli temas halinde. Onlar da liderler gibi kritik konuları görüşerek istişare yapıyorlar. Birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Üçüncü ülkeler üzerinden değil, basın üzerinden doğrudan görüşerek konuları masaya yatırıyorlar. Bu da ikili ilişkilerde güveni tazeliyor.”

'ABD VE BATI’NIN ASIL HEDEFİ RUSYA VE TÜRKİYE'

Çetin açıklamalarına şöyle devam etti:

“Rusya ve Türkiye Ortadoğu’da ABD ve Batı’nın asıl oyununun perde arkasını anladı. Tabii bir az zaman aldı. Bu çirkin planın ana hedefi Türkiye ve Rusya’yı zayıflatmak ve istikrarsız hale getirmek. Rusya ve Türkiye el ele vererek bu oyunu bozmalı. Akar ve Fidan’ın Moskova ziyaretine şöyle bir pencereden bakmak lazım: Rusya ve Türkiye artık bölgedeki çıkarlarını karşılıklı olarak göz önünde bulunduruyor. Rusya, Türkiye’nin önemli ülke olduğunu ve yaşananlara göz yummayacağını anlıyor. Türkiye de Rusya’nın uluslararası seviyede güçlü ve büyük bir devlet olduğunu, Ortadoğu bölgesinde çıkarlarının bulunduğunu anlıyor. Moskova ve Ankara birbirinin çıkarlarına karşılıklı saygılıyla hareket ediyor. Sürekli istişare ve görüşmeler de bunun göstergesi. 7 aylık kriz çok şeyi ortaya çıkardı. Şunu da unutmamak lazım: Geçtiğimiz günlerde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Erdoğan'ın aralarındaki karşılıklı güveni yeniden canlandırmak açısından büyük yol aldığını belirtmişti.”

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 15:29
banner53
YORUM EKLE

banner39