banner15

Rusya, Akkuyu nükleer santrali projesini onayladı

Mersin Limanı yakınında nükleer santralin inşa edilmesine ilişkin anlaşma Medvedev'in Türkiye ziyaret sırasında, 12 Mayıs'ta imzalanmıştı.

Rusya, Akkuyu nükleer santrali projesini onayladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya Federasyonu hükûmeti, Türkiye ile yapılan Akkuyu yakınında bir nükleer santralin inşa edilmesi ve işletilmesiyle ilgili hükûmetler arası anlaşmayı onayladı. Anlaşmanın onaylanıp "Anlaşmanın Tasdik Edilmesi" isimli yasa tasarısının Rusya Federasyonu Devlet Dumasına sunulmasıyla ilgili kararname Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin tarafından 24 Eylül'de imzalandı.

Mersin Limanının yakınında nükleer santralin inşa edilmesi konulu Rus-Türk hükûmetler arası anlaşma, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında, 12 Mayıs'ta Ankara'da imzalandı. Proje, kapasitesi 1,2'şer GW olan dört enerji ünitesinin inşa edilmesini öngörüyor.

Anlaşma, proje şirketinin kurulmasını öngörüyor. Şirketin kurucuları, yalnız Rus tarafının yetki verdiği şirketlerdir. Proje şirketi, nükleer santralin ve üretilen enerjinin sahibi olacak. Rus tarafının tam desteğinden yararlanacak proje şirketi, inşaatın başlatılması için gereken bütün belgelerin, izinlerin, lisansların ve tasdiklerin verilmesi tarihinden başlayarak 7 yıl içinde birinci enerji ünitesini devreye sokmalı. 2. ve 4. enerji ünitelerinin ise, 1. enerji ünitesinin işletmeye açılmasından sonra bir yıllık aralarla devreye sokulması öngörülüyor.

İlk Türk nükleer santralinin maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Anlaşmadaki şartlara göre Türk nükleer santrali projesi, ilk aşamada Rus kaynaklarından finanse edilecek. Daha sonra ise projenin finansmanına Türkiye'den ve üçüncü ülkelerden yatırımcıların da katılması planlanıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in İstanbul'da bulunduğu haziran ayında Türkiye ve Rusya, nükleer santralle ilgili hükûmetler arası anlaşmaya ek olarak, nükleer alandaki lisans ve denetim alanlarında iş birliği anlaşmasını imzaladılar. İki ülkenin Başbakanları, nükleer santral projesinin gerçekleştirilmesine dair devletlere düşen prosedürleri mümkün olduğu kadar hızlı yerine getirme konusunda mutabakata vardılar.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48