banner15

Rusya 'soykırım' Bulgaristan 'katliam' dedi

Rusya ve Bulgaristan meclisleri Ermeni tehciriyle ilgili özel oturumlar düzenledi. Rusya tehcire 'soykırım' derken Bulgaristan 'katliam' ifadesini kullandı

Rusya 'soykırım' Bulgaristan 'katliam' dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ermenistan’daki anma törenine katıldığı sırada başkent Moskova’da “soykırım” bildirisi kabul edildi.

Rusya meclisindeki oturuma katılan 427 milletvekilinden sadece 5 kişinin itiraz oyuyla kabul edilen bildiride şöyle dendi: “Soykırımın 100. yıldönümü vesilesiyle Rusya meclisi Duma, kardeş Ermenistan halkıyla Birinci Dünya savaşından etkilenen diğer halkların acılarını paylaşıyor. Tarihin bıraktığı problem ve karmaşık uluslararası ihtilafların barışçıl ve diplomatik yoldan çözülme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Biz Rusya meclisi üyeleri Avrasya kıtasında yaşayan halkların iyi komşuluk ve ilişkilerinde eşitlik ilkesine saygılı davranışlarıyla dünyaya örnek olabileceklerine inanıyoruz. Bunun sağlanması için Avrasya Ekonomik İşbirliği, Müşterek Savunma Anlaşması ve Şanghay İşbirliği gibi örgütler bulunuyor.”

Rusya meclisi Duma bildirisinde "soykırım" ifadesi kullanılmasına karşın Türkiye adının yer almamış olması dikkat çekti.

Rusya lideri Vladimir Putin ise Ermenistan'daki anma törenlerine katıldı. Putin burada yaptığı konuşmada, “Günümüzde dünyanın muhtelif bölgelerinde faşizm, Yahudi düşmanlığı ve hatta Rus düşmanlığı tekrar hortluyor. Aşırı milliyetçi unsurlar iktidarları ele geçirmek için kolları sıvamış durumda. Bu tür olguların neden tekrar devşirdiğini ve buna yol açan nedenleri ortaya çıkarmanın tam zamanı. Dünyanın herhangi bir yerinde birtakım hareketler başlatmadan sonuçlarını önceden çok iyi düşünmek gerek” dedi.

Putin’in 24 Nisan günü Erivan’da yaptığı bu konuşmayla 100’üncü yıl etkinliklerinden ziyade Libya, Suriye, Ukrayna ve son olarak Yemen’deki gelişmelere değindiği yorumu yapıldı.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1915 olaylarıyla ilgili yaptığı soykırım açıklamasına tepki gösterdi.

Akdoğan "Suriye'de yüz binlerce insan katledildi. Keşke Putin, bununla ilgili bir açıklama yapsaydı, Esed'i kınayabilseydi, bu acıları paylaşabilseydi. Bunları kınayan biziz. Acıları paylaşan, 2 milyon insana kucağını açan biziz. Bu acılar karşısında sessiz kalanlar, çıtını çıkarmayanlar, geçmiş hadiseler üzerinden farklı beyanatlar içerisine giriyorlar. Bunlar, kabul edilemez. Bütün milletler bir araya gelelim, geçmiş acıları düşmanlığı kışkırtmak için değil dostluğu nasıl geliştirebiliriz diye kurmaya çalışalım." dedi.

BULGARİSTAN MECLİSİ KATLİAM İFADESİNİ KULLANDI

Avrupa’dan bir ‘1915’ kararı daha geldi. Bulgaristan meclisi 1915 olaylarının 100. Yıldönümü’nde ilk kez ‘katliamı tanıma’ kararı aldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayları ‘katliam’ olarak tanımlayan özel bildiri Bulgaristan meclisinde 157’ye karşın 36 oyla kabul edildi.

'Soykırım' ifadesinin kullanılmadığı oylamanın ardından mecliste bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2015, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35