banner15

Rusya ve Türkiye vizeleri kaldırdı

Rusya ile Türkiye arasındaki vizeler, iki ülke arasında karşılıklı imzalanan anlaşma sonucu resmen kaldırdı, uygulama bir ay sonra başlıyor.

Rusya ve Türkiye vizeleri kaldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya ve Türkiye bir yıldır üzerinde çalışılan vizelerin kaldırılması ile ilgili uygulamayı resmen başlattı. Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Moskova'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev'le ikili ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi.

ÜDİK toplantısı sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen liderler, Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santralin kurulması ve işletilmesi aşamasında tüm tedbirlerin alınacağını kaydetti.

Nükleer enerjide inşa edilecek yerin ve projelendirme aşamasının önem arz ettiğini belirten Erdoğan, Akkuyu nükleer santralinin dünyaya örnek olacağını söyledi. Tüm tedbirler alınmakla birlikte insanın gücünün yetemediği olayların bu dünyada olabileceğini kaydeden Başbakan, "Biz aklın ve bilimin bize verdiği güç neyse bu güce dayanarak yatırımlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Nükleer enerjide takvim ve süreç işlemektedir." dedi.

BİR AY SONRA VİZESİZ ZİYARET BAŞLIYOR

Basın toplantısı öncesi iki ülke arasında "Geri Kabul Anlaşması" ve "Vize Muafiyeti" anlaşmaları ile ilgili nota teatisi gerçekleştirildi. Anlaşmaya göre karşılıklı nota teatilerinin yapılmasından bir ay sonra vizesiz uygulama başlıyor. Rusya ve Türkiye vatandaşları 17 Nisan 2011'den itibaren bu uygulamadan yararlanabilecek. Vizesiz seyahatle ilgili nota değişimini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gerçekleştirdi.

Yetkililer, Rusya'ya gelecek vatandaşların en az 6 ay pasaport sürelerinin olması ve Rusya'da bulundukları süre içinde kayıt yaptırmaları ile ilgili uygulama konusunda uyarıyor. Görüşmede, Türk-Rus Toplumsal Formu protokolü ile TRT ile Rus Devlet Televizyon ve Radyo Şirketi arasında işbirliği protokolü de imzalandı.

Her yatırımın olumsuz neticelerinin olabileceğini, bunun için yatırımdan vazgeçilmesinin mümkün olmadığına işaret eden Başbakan, "Mevcut asma köprüler ve şu an yapmakta olduğumuz denizin altından geçen tüp geçitler var. Bu yatırımlar depreme dayanıklı olarak yapılmakta. Depremin şiddeti en fazla kaç olabilir? 8,5, 9 olabilir, 9,5 olabilir. Buna dayanıklı şekilde projelendirmesi yapılıyor. Öyle bir deprem olur ki, bunu da aşar. O zaman yapmayalım mı diyeceğiz?" sorusu yöneltti.
Erdoğan Medvedev'le görüşmelerinde ikili, bölgesel ve uluslararası sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını, kurumsallaşan ilişkilerin siyasi, ticari, ekonomik ve toplumsal alanda geliştiğini söyledi.

ERDOĞAN, TARİHİ MOSKOVA ANLAŞMASININ ÖRNEĞİNİ MEDVEDEV'E HEDİYE ETTİ

Bundan 90 yıl önce 16 Mart 1921'de imzalanan Moskova Anlaşması'nın Türk-Rus ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Başbakan, istiklal mücadelesinde toplumların hafızalarında bu anlaşmanın önemli bir yeri olduğunu hatırlattı. Basın toplantısında Erdoğan Medvedev'e Moskova Anlaşması'nın bir örneğini ve anlaşma ile ilgili bir pulu hediye etti. Medvedev de Erdoğan'a anlaşmanın imzalandığı sırada çekilen fotoğrafı takdim etti.

Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Güney Akım doğalgaz boru hattı ve diğer enerji projelerinin başlaması ve bitirilmesini arzu ettiklerini söyledi. İskenderun'da inşa edilen 2 milyar dolarlık Türk-Rus ortaklığı demir çelik tesisi ile ilgili yatırıma dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'den Rusya'ya gelecek Rus turist sayısının da önümüzdeki yıl önemli artış beklediklerini, bunda vizelerin kaldırılması ve çevrede yaşanan sorunların katkısı olacağına değindi.

100 MİLYAR DOLAR TOPLAM TİCARET HEDEFİ

İki ülkenin 40 milyar dolar toplam ticaret hacmini yakaladığını, krize rağmen 2010'da 35 milyar dolar seviyesinde kalınabildiğini ifade eden Rusya Devlet Başkanı Medvedev de, beş yıl içinde toplam ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

MEDVEDEV: NÜKLEER SANTRALDE NASIL TEDBİR ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYORUZ

Farklı istikametlerde ticari alanda ilişkilerin geliştirilmesi, KOBİ'ler arasında diyalog kurulması ve büyük projelerin sürdürülebilmesine vurgu yapan Rusya Devlet Başkanı, "Samsun-Ceyhan, Güney Akım, bu konuda önemli projeler. Türkiye'nin ilk nükleer santrali Mersin-Akkuyu'ya inşa ediliyor. Japonya'nın yüzyüze kaldığı afet nedeni ile güven konusu tartışılıyor" dedi.

Basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Medvedev, "Bütün teknolojik yatırımlar risk içeriyor. Ne kadar bu riskleri bertaraf edebildiğimiz önemli... Deprem tehlikesi olan alanlarda nükleer santral inşaatlarımız var. Nasıl tedbir almamız gerektiğini biliyoruz. Biz burada sadece inşaat değil, servis, işletme ve diğer hizmetlerde de sorumluluk üstleniyoruz" bilgisini verdi. Medvedev sadece nükleer santraller değil, doğal afetlerde bir çok farklı alanın da zarar görebileceğine değindi.

Rusya lideri doğalgaz fiyatlarında serbest piyasa şartlarının işlediğini, "al ya da öde formülasyonu" ile çalışıldığını kaydeden Medvedev, "Bu yaklaşım devam ediyor. Bazı durumlarda farklı değerlendirmeler de olabilir. Burada karşılıklılık esası önemli" dedi. 


 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 02:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35