banner15

Rusya'nın önceliği Suriye sınırı

Türk ve Rus heyetleri arasında yapılan ilk toplantıda Suriye sınırı meselesi görüşüldü, Rusya Suriye sınırının kapatılmasını istiyor

Rusya'nın önceliği Suriye sınırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin liderliğinde yapılan Türk-Rus zirvesinde kurulması kararlaştırılan Suriye gündemli üçlü mekanizmada ilk toplantı dün gerçekleşti.

Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günü Saint Petersburg'da gerçekleştirdikleri zirvenin ardından iki ülke arasında dışişleri, istihbarat ve silahlı kuvvetler temsilcilerinin yer aldığı üçlü mekanizma kurulmasına karar vermişti. Türk heyeti, ilk toplantı için dün akşam Rusya'ya gitmişti.

İzvestiya gazetesine demeç veren Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Viktor Vodolatskiy, Moskova'nın kritik toplantıda öncelikle sınırın kapatılması meselesini gündeme getirdiğini ifade etti.

'TÜRKİYE'YE SINIRA AİT UYDU GÖRÜNTÜLERİ SUNABİLİRİZ'

Vodolatskiy, dünkü toplantının Putin ve Erdoğan arasındaki Suriye diyalogunun devamı olduğunu ifade ederek, "Salı günkü görüşmede Suriye'de barışın sağlanmasına yönelik adımlar tartışıldı. Dünkü toplantıda da, doğal olarak, savaşçı ve silah akışının durdurulması için Türkiye-Suriye sınırının kapatılması meselesi gündeme getirildi. Savaşçıların dış desteğinin kesilmesi gerekiyor. Bunun için Türkiye'ye silah ve savaşçı akışının gerçekleştiği noktaların uydu görüntülerini sunabiliriz" dedi.

'TÜRKLERİN MANEVRA ALANI KALMADI'

Öte yandan Türkiye'nin ABD ve AB ile ilişkilerinin kötü durumda olmasını gerekçe gösteren Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi üyesi İgor Morozov, Moskova ve Ankara'nın mevcut sorunları Moskova'nın istediği şartlarda çözme şansı doğduğunu ifade etti.

Türkiye'nin manevra şansı kalmadığını savunan Morozov, Ankara'nın Rusya'dan gelen Suriye sınırını kapatma talebini mutlaka yerine getireceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2016, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35