banner39

Sarkozy ilk kez Türkiye'ye geliyor

Türkiye'nin AB yolundaki en büyük engellerden biri olarak duran Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, ilk kez 25 Şubat'ta Türkiye'ye geliyor.

Dış Politika 19.01.2011, 12:59 19.01.2011, 13:06
Sarkozy ilk kez Türkiye'ye geliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 25 Şubat tarihinde resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geliyor.
Ziyaret sırasında ikili ilişkiler, Türkiye'nin AB üyelik süreci, bölgesel konular, G-20 dönem başkanı Fransa'nın girişimleri ve öncelikleri gündeme gelecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Paris'e yaptığı resmi ziyaret sırasında Sarkozy'yi Türkiye'ye davet etmiş, Fransa Cumhurbaşkanı bu teklifi kabul etmişti.

Türk ve Fransız ilişkilerinin gelişmesinin önünde önemli engel olarak son dönemde Paris'in AB üyelik sürecine karşı çıkması görülüyor.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELLERDEN BİRİ

Fransız yetkililerin, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili tutumlarında değişiklik olmadığını söylemekle birlikte, Türk kamuoyunda büyük rahatsızlık yaratan "imtiyazlı ortaklık" ifadesini itina göstererek kullanmama yoluna gittikleri gözleniyor.

Fransa, ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yaptığı ziyaretlerde, Ankara'nın tam üyeliğine karşı çıkmasına rağmen, üyelik müzakerelerinin devam etmesi konusunda garanti vermişti.

Fransa, müzakereleri engellememekle birlikte daha çok sayıda fasıl açılmasına destek vermiyor ve doğrudan AB üyeliğine götüren beş faslın açılmasına daha önce koyduğu vetoyu kaldırmıyor.

Fransa'nın açılmasını engellediği "para politikası", "bölgesel politikalar", "tarım", "bütçesel önlemler" ve "kurumsal konular" ile ilgili fasılların açılması yönünde ilerleme sağlanamıyor.

Kafkasya ve Ortadoğu'da meydana gelen gelişmeler, bu bölgelerde arabulucu rolüne soyunan Fransa ve Türkiye'yi bir anlamda birbirine yakınlaştırmıştı.

Siyasi gözlemciler, "Türkiye'nin Kafkasya ve Ortadoğu'da arabuluculuk girişimlerinin, ülkenin bölgesel gücünü bir kez daha ortaya koyduğunu" belirterek, bu bölgelerde etkin rol oynamak isteyen Fransa'nın, Türkiye'yi AB üyeliği tartışması yüzünden karşısına almaktan kaçınarak, Türkiye ile birlikte hareket etmesi gerektiğini savunan yorumlar yapıyor.

Türkiye'nin önemli enerji kaynaklarının kesiştiği bir bölgede bulunması ve Fransa'nın Nabucco projesine katılmayı istemesi de, Paris-Ankara ilişkilerinde son iki yıl içinde dikkati çeken bir unsuru olarak öne çıktı.

Fransızlar, bu proje dışında Türkiye'ye özellikle Orta Asya cumhuriyetlerinde işbirliği imkanı önerirken, yine nükleer enerji konusunda iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi arzusunu çeşitli ortamlarda dile getiriyor.

ANKETLERE GÖRE SARKOZY GİDİCİ

Fransa'da düzenlenen son anket, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 2012 yılında düzenlenecek seçimlerde muhalefetteki Sosyalist Parti'den kim aday olursa olsun seçimi kaybedeceğini gösteriyor.

BVA kamuoyu araştırma merkezinin anketine göre, Sarkozy, IMF Başkanı ve eski bakanlardan Dominique Strauss-Kahn ve Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry karşısında seçimi açık farkla kaybedecek.

Anket, Dominique Strauss-Kahn'ın Sosyalistlerden aday olması halinde, ikinci turda oyların yüzde 64'ünü, Sarkozy'nin ise yüzde 36'sını alacağını ortaya koyuyor.

Yine aynı ankete göre, eğer Martine Aubry Sosyalistlerin adayı olursa, ikinci turda oyların yüzde 57'sini, Sarkozy ise yüzde 43'ünü alacak.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?