banner39

Sel gitti, kirli sular öldürüyor

Pakistan'daki hastalıkların başlıca kaynağının temiz su problemi olduğu bildirildi

Dış Politika 26.09.2010, 10:38 26.09.2010, 11:00
Sel gitti, kirli sular öldürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Sel felaketine maruz kalan Pakistan'da kurulan sahra hastanesinde sağlık hizmeti veren Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UM-KE) İstanbul Koordinatörü Dr. Türkay Esin, Pakistan'da temiz su bulmakta sıkıntı yaşanmasının hastalıkların başlıca kaynağı olduğunu söyledi.

Pakistan'dan 3 gün önce dönen sağlık ekibinde bulunan Dr. Türkay Esin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ağustos ayı içinde Türkiye'den Pakistan'a giden sağlık memuru, doktor, hemşire ve uzman doktordan oluşan sağlık ekibinin, Murat Cemali ve Kaffur bölgelerinde iki hastane kurarak, görev yaptıklarını anlattı.

''Hastalıkların başlıca kaynağı temiz su problemi'' diyen Esin, buna bağlı olarak ''ishal vakaları'' ile ''cilt hastalıkları''nın oldukça yaygın olduğunu bildirdi. Esin, çadırda belli bir süre kaldıktan sonra yıkanma olanağının düştüğünü, hava sıcaklıklarının 46-48 derece gibi yüksekliklerde seyretmesi ve temiz suyun olmaması nedeniyle de cilt hastalıklarının artış gösterdiğini belirtti.

GEÇ MÜDAHALE SORUNU

Esin, çadır ortamındaki olumsuz koşulların yanı sıra, özellikle de ailelerin, hastalanan çocukları zamanında doktora göstermediklerini de belirterek, şunları söyledi:

''Bize, ölüme çok yakın hastalar da geldi. Örneğin, bizde, çocuk birkaç gün öksürüyorsa, alıp çocuğu doktora götürürüz. Ama orada, çocuk getirildiğinde bakıyorsunuz, çok acil müdahale edilmesi gerekiyor. Susuz kalmış, baygın. Gelen çocukların hemen hemen yüzde 10'u, bizim burada yoğun bakıma yatırmamız gerekecek durumda çocuklar.''

Şehrin su şebekesinde klorlama olmadığının da altını çizen Esin, hastalıkların önüne geçebilmek amacıyla suyu klorlama işlemini de kendilerinin yaptıklarını ifade etti.

Esin, şehir suyunu temizlemek için ''otomatik klorlama makinesi'' talebinde bulunmaları üzerine, Sağlık Bakanlığı'nın Pakistan'a giden ikinci ekiple 2 adet seyyar klorlama cihazı gönderdiğini bildirdi.

KOLERA VE TİFO SALGINI TEHLİKESİ

Sel felaketlerinde özellikle kolera ve tifo salgınından korkulduğunu belirten Esin, her iki hastalığın da gıda ve su ile bulaştığını ifade etti. Suyu klorlamanın yüzde yüz çözüm olmadığına da değinen Esin, ''Eğer suyu temiz tutamazsanız, orada hasta muayenesinin bir anlamı kalmaz. Bir hasta muayene edersiniz. Arkasından ondan hastalık kapan 5-6 hasta daha gelir ve bu katlanarak büyür'' dedi.

Esin, Murat Cemali ve Kaffur'da bulunan ekiplerin günde ortalama 400-600 hasta baktığını, toplamda ise 22 binin üzerinde hastanın tedavisinin yapıldığını, ilaçlarının temin edildiğini, tahlil ve röntgenlerinin gerçekleştirildiğini kaydetti. Esin, ilaçların büyük kısmının Türkiye'den götürüldüğünü söyledi.

Kaffur ekibi olarak Pakistan'a ilk gittiklerinde, biri kampta, biri sabit bir binada, diğeri de 20 kilometreye kadar uzaklıktaki kamplarda yaşayanlar için mobil olarak hizmet vermek üzere 3 ayrı grup halinde çalıştıklarını da anlatan Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin (UM-KE) İstanbul Koordinatörü Dr. Türkay Esin, her gün ortalama 15 çocuğun sünnetini gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

SELİN ETKİSİ SÜRÜYOR, YARDIMLAR YETERSİZ

Öte yandan, Pakistan'da selzedelere yardımla ilgili Birleşmiş Milletler birimi, ülkenin güneyindeki Sindh bölgesinin bazı kesimlerinin şiddetli selin etkisinde kalmaya devam ettiğini bildirdi. Yetkililer bir milyonu aşkın evin ya yıkıldığı ya da hasar gördüğünü söylüyor.

Sindh bölgesinde yüz binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.Şu anda milyonlarca Pakistanlının barınağı yok ve acilen güneşten koruyacak çadır ve plastik örtülere ihtiyaçları bulunuyor.

Birleşmiş Milletler, muson yağmurlarından kaynaklanan sel felaketinden yirmi milyona yakın kişinin etkilendiğini, 1 milyonun üzerinde kişinin evlerini kaybettiğini söylüyor. 1 buçuk milyonun üzerinde kişi de kolera, dizanteri ve ishal gibi suyla yayılan hastalıklara yakalandı.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, doktorlar ve sağlık bakanlığı görevlileri, Birleşmiş Milletler temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantının ardından ülkesinin 'tarihinin en büyük doğal felaketini yaşadığını' söylemişti.

Pakistan çapında beş milyon kişinin gıda yardımına ihtiyacı var. Dünya Gıda Programı altyapının tahrip olması nedeniyle gıda dağıtımında sıkıntı yaşandığını söylüyor.

Pakistanlı yetkililer IMF'yle Washington'da yaptıkları görüşmelerde 11 milyar dolarlık borç paketinin şartlarında kolaylıklar yapılmasını istedi.

Yetkililer selin 17 bin kilometrelik alanı tahrip ettiğini ve bu durumun tarım sektörüyle ülkenin ekonomik büyümesine büyük bir olumsuz etkisi olacağını söylüyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü