banner15

Sinirlioğlu: ABD ile planlarımız var

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin "sınırda ortak operasyon" açıklamaları sorulan Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, "IŞİD varlığının sona erdirilmesi için ABD ile ortak planları"nın olduğunu ilerleyen günlerde netleşeceğini söyledi

Sinirlioğlu: ABD ile planlarımız var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin "Türkiye ile Suriye'nin kuzeyini güvenli hale getireceğiz" açıklamasının ardından, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu "Sınırımızdaki IŞİD varlığının sona erdirilmesi için planlamalarımız var. Bunlar tamamlandığında operasyonlarımız daha yoğun boyut kazanacak. Bunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz" dedi.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadele koalisyonunun bir üyesi olduğunu ve koalisyon içinde aktif bir çaba sarf ettiğini söyledi.

Bu çabaları koalisyonun ortaklarıyla yoğunlaştırdıklarını dile getiren Sinirlioğlu, şöyle devam etti: Sayın John Kerry'nin ifade ettiği gibi hala Türkiye'nin sınırlarının belirli bir bölümünde IŞİD'in mevcudiyeti sürüyor. Biz IŞİD'in sınırlarımızda varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz. IŞİD'ten kaynaklanan Türkiye'nin güvenliğine yönelik tehditlere karşı birçok tedbir almaktayız ve almaya devam edeceğiz. Bu tedbirleri IŞİD ile mücadele koalisyonundaki ortaklarımızla, müttefiklerimizle koordinasyon içinde yürütüyoruz. Bu bağlamda ilave birtakım tedbirler alınabilir. Bununla ilgili bazı planlarımız mevcut. Bunların zamanlaması ve nasıl yürütüleceği konusunda o planlamalar tamamlanmadan ayrıntılı bir tanım yapmam, izahatta bulunmam pek mümkün değil ama işin özü şudur; IŞİD, tüm dünya için olduğu gibi Türkiye için de büyük ve ciddi bir tehdittir. Biz Suriye'nin halen içinde bulunduğu kaos ortamının Türkiye'nin güvenliğine dönük yarattığı tehditlerle sürekli olarak mücadele içindeyiz. Bu mücadelemizi önümüzdeki günlerde daha da güçlendirerek sürdüreceğiz. ABD ile de bu çerçevede çok yakın bir iş birliğimiz var. Askerlerimiz, tüm kurumlarımız birlikte çalışıyor. Bildiğiniz gibi İncirlik'te de bazı konuşlandırmalar oldu. Tüm bu adımlar ortak hedefimiz olan IŞİD'in yok edilmesine dönük mücadelenin, daha da netice alıcı bir şekilde yürütülmesi için, Suriye halkının güvenliği için, Türkiye halkının güvenliği için kararlılıkla ilerletileceğinden hiç kimsenin tereddüdü olmasın.

"ABD Dışişleri Bakanı John Kerry 'Suriye'nin kuzey sınırının yüzde 75'i kapanmış durumda. Türklerle geri kalan 98 kilometreyi kapatmak için operasyona giriyoruz' şeklinde bir açıklama yaptı. Bu açıklamada geçen 'operasyon' ifadesi ne anlama geliyor?" sorusu üzerine Sinirlioğlu, aynı konuda ‘operasyon’ ifadesini daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kendisinin de kullandığını hatırlattı.

Türkiye'nin ulusal güvenliğine dönük Suriye'deki kaostan kaynaklanan tehditlere karşı sürekli olarak tedbirler aldığını vurgulayan Sinirlioğlu, şunları söyledi: Alınan tedbirlerin yürütülmesi, farklı düzlemlerde, farklı düzeylerde yürütülen operasyonlar neticesinde hayata geçirilmektedir. Aslında o bölgelerde biz uzun zamandan beri ABD ile hava operasyonları yürütüyoruz. Bunları IŞİD ile mücadele koalisyonu marifetiyle yaptığımız gibi milli olarak da gerçekleştiriyoruz. Sınırımızdaki IŞİD'in hala kontrol ettiği bölgedeki IŞİD varlığının sona erdirilmesi konusunda da bazı planlamalarımız var. Bu planlar tamamlandığında operasyonlarımız daha yoğun boyut kazanarak sürdürülecek. Bunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Dolayısıyla farklı ve yeni bir şey söz konusu değil ama tekrar altını çizeyim, devam eden bazı planlamalarımız var. Bu planlamalar ortak harekat planlamalarıdır. Bunlar tamamlandığı zaman ne gibi tedbirler alınacağını, ne gibi operasyonlar yürütüleceğini birlikte göreceğiz.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 12:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35