banner15

'Sivil kayıp' iddiasına belgeli yalanlama-FOTO

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Irak'a yönelik düzenlenen hava harekâtında sivil kayıpların olduğu yönündeki iddiaları yalanladı

'Sivil kayıp' iddiasına belgeli yalanlama-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Irak'daki PKK kamplarına karşı düzenlenen hava harekâtında sivil kayıp olduğu iddiaları Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı.Türkiye, PKK'nın yayın organlarında yer alan görüntüleri belgeleriyle çürüterek Kuzey Irak Yönetimi'ne iletti.

Türk uçakları tarafından vurulduğu iddia edilen aracın, uçakların asıl hedeflerinden “çok uzak bir bölgede yer aldığı” belirlendi.İddiayı yayan PKK’nın yayın organı RojTV’nin olay hakkında ortaya koyduğu görüntüler de Türkiye tarafından detaylı bir şekilde incelendi.

Ve incelemelerin ardından şu sonuca varıldı;
“Türk uçaklarının attığı bombaların tahribat gücü çok yüksek. Oysa vurulduğu iddia edilen araç tahrip olmakla birlikte, üzerinde olduğu yol ve yol kenarındaki refüjde, Roj TV görüntülerinde bile, herhangi bir tahribat izi yok. Eğer Türk uçaklarının attığı bombalarla vurulmuş olsaydı, sadece araç değil, yol ve refüj de büyük zarar görürdü. Dolayısıyla, bu aracın Türk uçaklarının attığı bombalarca tahrip olduğu haberleri düzmece ve asılsızdır.”Nitekim, incelemede kullanılan tüm fotoğraflar da Irak makamlarına, Türkiye Büyükelçisi tarafından iletildi.

İKİNCİ NOTAYI TÜRKİYE IRAK’A VERDİ: RAHATSIZIZ

Ancak, Türk Büyükelçisi’nin 24 Ağustos’ta yaptığı bu girişime, fotoğraflarla verdiği bilgiye rağmen, Irak Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesinde yer alan “Türk savaş uçaklarının operasyonunda Iraklı 7 sivil öldü” bilgisini çıkarmadı.Bu nedenle, bu kez Ankara’daki Irak Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Iraklı Büyükelçiye, sözkonusu fotoğraf ve bilgiler bir kez daha verilerek, Irak Dışişleri resmi internet sitesinde yer alan bilgilerin çıkarılmamasından duyulan rahatsızlık iletildi. “Resmi sitedeki bilgilerin derhal düzeltilmesini istiyoruz” mesajı verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 16:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35