banner39

Somali ve Somaliland arasında 'Ankara Bildirisi'

İki ülke arasında görüşmelerin devamını da içeren kararların yer aldığı bildiri, Türkiye'nin himayesinde bir araya gelen iki ülke cumhurbaşkanları ve Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla imza altına alındı

Dış Politika 13.04.2013, 20:48 13.04.2013, 20:51
Somali ve Somaliland arasında 'Ankara Bildirisi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Somali Federal Cumhuriyeti ve Somaliland Cumhuriyeti arasında "Ankara Bildirisi" imzalandı.

Türkiye'nin himayesinde ilk kez bir araya gelen Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmet Muhammed Silanyo ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Başbakanlık Resmi Konutu'nda imzalanan bildiride iki ülke, diyaloğun sürdürülmesine yönelik taahhütlerini ifade etti.

Ankara Bildirisi'ni Somali Federal Cumhuriyeti adına Bakan Abdulkerim H. Guled, Somaliland Cumhuriyeti adına da Bakan Muhammed A. Ömer imzaladı.

Bildiride, iki ülkenin talebi üzerine gerçekleştirilen toplantının amacının, Somali Federal Cumhuriyeti'nin tesisiyle Somali'de liderlik değişikliğinin ardından diyaloğun yeniden başlatılması ve diyalog sürecini ileriye taşıyacak bir yolun tesis edilmesi olduğu belirtildi.

İki ülke arasında 21 Haziran 2012'de mutabık kalınan Chevening House Deklarasyonu ve 28 Haziran 2012'de imzalanan Dubai Bildirisi'nin içeriğinin onaylandığı Ankara Bildirisi'nde Somaliland'a yönelik uluslararası yardım ve kalkınma desteğinin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi konusunda mutabık kalındı.

Terörizm, aşırılıkçılık, korsancılık, yasa dışı balıkçılık, zehirli atık, deniz suçları ve ağır suçlarla mücadelede istihbarat paylaşımı, güvenlik sektörüne ilişkin işbirliği konularında da Ankara Bildirisi ile mutabakata varan iki ülke, tarihi daha sonra kararlaştırılmak üzere 90 gün içinde İstanbul'da bir araya gelmeyi önerdi.

Bildiriyle iki ülke, birbirini tahrik edici dil kullanımından ve diyaloğun sürdürülmesini riske atacak herhangi bir eylemden kaçınma hususunda da mutabık kaldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, görüşmelerde Türkiye'nin tarafların bir araya gelmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, sürecin devamı ve başarısı için Türkiye olarak her türlü katkıyı vereceklerini söylediği öğrenildi.

İmza töreninde bildiriyi Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın okudu. Kalın, imzalanan bildiriyi Türkiye Cumhuriyeti'nin memnuniyetle karşıladığını belirterek, Somali ve Somaliland heyetlerinin birçok konuda anlaşmaya varmış olmalarının cesaret verici olduğunu ifade etti.

İKİ ÜLKENİN CUMHURBAŞKANLARI İLK KEZ BİR ARAYA GELDİ

Somali Federal Cumhuriyeti ve Somaliland Cumhuriyeti 1991 yılında ayrılmıştı. O tarihten bugüne iki ülke arasında çeşitli girişimlere rağmen merkezi hükümet kurulamadı. Ülkenin kuzeybatısında bağımsızlığını ilan eden Somaliland Cumhuriyeti'ni de tanıyan hiçbir ülke bulunmuyor. Somali ve Somaliland Cumhurbaşkanları ilk kez Ankara'da bir araya geldi.

Türkiye'nin başlattığı girişimler çerçevesinde iki ülke cumhurbaşkanlarının Ankara'da bugün yaptığı görüşme öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının ev sahipliğinde iki ülke teknik heyetleri arasında İstanbul'da iki gün boyunca yoğun ve verimli görüşmeler yaptığı öğrenildi.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Erdoğan ile bir araya gelen cumhurbaşkanlarının yaklaşık 2 saat süren görüşmelerinin sonunda, Ankara Bildirisi'nin imzalanması kararlaştırıldı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?