banner39

Somali'ye yardım uçağı bu gece yola çıkıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, koronavirüsle mücadelede kullanılacak tıbbi malzemeler bu gece askeri kargo uçağıyla yola çıkacak." dedi.

Dış Politika 01.05.2020, 11:40
Somali'ye yardım uçağı bu gece yola çıkıyor

Filistin’in ardından şimdi de Somali için tıbbi yardım malzemesi gönderiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, koronavirüsle mücadelede kullanılacak tıbbi malzemeler bu gece askeri kargo uçağıyla yola çıkacak." dedi.

Yardım malzemesinin içerisinde tanı kiti, tulum, maske ve tıbbi cihazların olduğunu ifade eden Kalın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Somali’nin çehresi değişti. İnsan onuru korundu. Ve şimdi yine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla tanı kiti, tulum, maske ve tıbbi cihaz içeren kargo uçağı bu gece Somali’ye gidiyor. Salgınla mücadelede Türkiye kardeşlerinin yanındadır. İnsanlık ölmesin ki insanlar ölmesin.”

“Somali’deki kıtlık nedeniyle on binlerce insanın öldüğü 2011 yılında yine bir Ramazan günü bu dost ve kardeş ülkeye ilk ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Somalili kardeşlerimizin umudu oldu ve dünyanın dikkatini buradaki insani drama çekti.”

YARDIM GÖNDERİLEN ÜLKE SAYISI 54’Ü GEÇTİ

Başta Avrupa ülkeleri ve Amerika olmak üzere 54’ten fazla ülkeye tıbbi yardım gönderen Türkiye, bu zorlu zamanda insani sorumlulukla birçok ülkeye koronavirüsle mücadele kapsamında destek oldu.

Koronavirüse karşı verdiği mücadeleyle dünyaya emsal teşkil eden Türkiye’ye, 104 ülkeden yardım talebi geldi.

HANGİ ÜLKEYE NELER GÖNDERİLDİ?

Türkiye’nin yardım gönderdiği bazı ülkeler ve o ülkelere gönderilen yardım malzemeleri şu şekilde;

Filistin’in Kovid-19 ile mücadelesine destek olmak amacıyla gönderilen 15 tonluk malzeme arasında 40 bin tanı kiti, 100 bin N95 maske, 40 bin tulum, 100 bin eldiven, 20 bin koruyucu gözlük, 2 bin litre dezenfektan, 20 bin nazal oksijen kanülü, 2 bin oksijen maskesi, 4 PCR cihazı yer alıyor.

Çin’e 93 bin 500 filtreli maske, bin tek kullanımlık koruyucu kıyafet, 500 medikal gözlük, bin biyolojik tehlike tulumu ile 10 bin adet çeşitli ekipman gönderildi.

Bulgaristan’a 50 bin maske, 100 bin koruyucu tulum, 100 bin adet ise gözlük tedarik edildi.

KKTC’ye aşı, ilaç, tanı kiti ve diğer ekipmanların yanı sıra 72 milyon liralık da finansal kaynak sağlandı.

İran’a 1.000 teşhis kiti, beş bine yakın tulum, 20 bin önlük, 2 bin gözlük, 4 bin n95 maske, 78 bin adet de cerrahi maske gönderildi.

Kolombiya’ya 26 bin teşhis kiti ulaştırıldı.

İtalya ve İspanya’ya çeşitli tiplerde maske, tulum ve dezenfektan uçak yoluyla bölgeye intikal etti.

Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kosova ve Kuzey Makedonya’ya da bir askerî uçak dolusu maske, tulum ve teşhis kiti verildi.

Gine’ye 400 paket hijyen malzemesi ulaştırıldı.

İngiltere’ye bir askerî uçak dolusu maske ve tulum gönderildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?