banner15

Somali'ye iyilik seferi

Açlık ve sefaletin kollarındaki Somali'ye çıkarma yapan Erdoğan, "Büyükelçiliğimiz acil olarak açıldıktan sonra TOKİ buraya okullar, yollar, toplu konutlar, hastaneler kuracak" dedi.

Somali'ye iyilik seferi

Başbakan Erdoğan, açlık ve sefaletin büyük bir trajediye önüştüğü Somali'de Türkiye olarak büyük bir imar hareketi başlatacaklarını açıkladı.  Bakanlardan, milletvekillerinden, iş adamı ve sanatçılardan oluşan kalabalık bir heyetle Somali'ye giden Başbakan Erdoğan, Somalilere "Umudunuzu asla yitirmeyin, kalbimiz sizinle" diye seslendi. Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Refik Ahmet ile harabeye dönmüş başkent Mogadişu'da bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan ülkede yaşanan felaketin boyutları karşısında oldukça etkilenmiş görünüyordu.

Somali'de "bugüne kadar görmediği bir felaket tablosuyla karşılaştığını" ifade eden Erdoğan, "Ben Darfur'u da gördüm. Burası oradan daha vahim. Bu ziyaret vesilesiyle buradaki durumu dünyaya duyurmak istiyoruz. Bu bir insanlık sorunu. Fakat biz Türkiye olarak kimse yokmuş gibi davranmak suretiyle buradayız" dedi. Türkiye'de bazılarının "Burada da açlık var Somali'de ne işiniz var" demesini eleştiren Erdoğan, onlara tavsiyem gelip Somaliyi gezsinler" dedi. İstanbul'daki Somali zirvesinin beklentileri karşılamadığını söyleyen Erdoğan, Somali Devlet Başkanı Şeyh Şerif Ahmet ile görüşmelerinde neler yapabileceklerinin bir taslağını çıkardıklarını belirtti.

Başbakan, Somali için yarın Dolmabahçe Sarayı'nda bir toplantı daha gerçekleştirecek ve bir yol haritası belirleyecek. Yakın tarihte hiç bir liderin gitmediği ülkenin başkenti Mogadişu'da beraberindeki 80 işadamı, 50 gazeteci ve sanatçılarla Kızılay kamplarını gezen Erdoğan ülkedeki sefalet karşısında etkilendiği gözlendi.

ÇOCUKLAR KUR'AN OKUDU

Kızılay'ın kurduğu Hayat Kampı'nda incelemelerde bulunan Erdoğan, gıda paketleri dağıttı. 600 kişinin kaldığı kampta 100 çadır bulunuyor. Başbakan ve eşi Emine Erdoğan  kamp ziyareti sırasında duygulu anlar yaşadı. Hüseyin Ali ve Nur Amur isimli çocukların Kuran-ı Kerim'den sureler okuması üzerine Erdoğan çiftinin gözleri doldu. Çocuklarla Arapça konuşan Başbakan çocukların takıldığı yerlerde sure okumalarına yardımcı oldu.

TOKİ TOPLU KONUT VE HASTANE YAPACAK

- Türkiye ilk olarak Somali'ye geçici olarak büyükelçilik açacak. Daha sonra tahsis edilen bir yerde büyükelçilik de inşa edilecek.

- 400 yataklı kullanılmayan bir hastane restore edilecek ve bu arada sahra hastaneleri intikal merkezleri olarak kullanılacak.

-  Ciddi su sorunu olan Somali'deki bu sıkıntıyı gidermek için su kuyuları açılacak.

- Enerji sıkıntısını gidermek için belirli yerlere jeneratörler yerleştirilecek. Havalanından şehre gelen yol tarafından inşa edilecek.

- İlk etapta temizlik için çöp kamyonları gönderilecek ve şehirler temizlenecek.

- TOKİ, Somali'de hem okul hem de toplu konutlar inşa edecek. Çadır kentlerde yaşayanlar peyderpey bu evlere taşınacak.

- Şebab örgütleriyle hükümet arasında bir anlaşma sağlanması için çaba gösterilecek.

Erdoğan çiftinin gözleri doldu

Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan Kızılay'ın Hayat Kampı'nı ziyareti sırasında duygulu anlar yaşadı. Hüseyin Ali ve Nur Amur isimli çocukların Kuran-ı Kerim'den sureler okuması üzerine Erdoğan çiftinin gözleri doldu. Çocuklarla Arapça konuşan Erdoğan, çocukların takıldığı yerlerde sure okumalarına yardımcı oldu. Erdoğan, çocukların kaldığı çadırların içine yatak konulup konulmadığını tek tek kontrol etti. Kimse Yok mu Derneği'nin sağlık hizmeti vermek için oluşturduğu reviri de gezen Erdoğan, burada, Somalilere ilk yardımda bulunan ve ilaç dağıtan dernek yetkililerinden bilgi aldı.

5 BAKAN VE 80 İŞADAMI

Heyette Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker'in yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de yer aldı. Erdoğan'ı Türkiye'den 50 gazeteci takip etti. Somali için büyük miktarlarda maddi yardım yapan, 80'i aşkın işadamının yanı sıra heyette Başbakan Erndoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın, kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan ve damadı Berat Albayrak yer aldı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 09:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35