banner39

Steinmeier: AB'yle ilgili karar Türkiye'de verilmeli

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye'nin AB'ye yakınlaşma ya da AB'den uzaklaşma kararının herhangi bir AB başkentinde değil, Türkiye'de verilmesi gereken bir karar olduğunu belirtti

Dış Politika 15.11.2016, 16:01 15.11.2016, 16:01
Steinmeier: AB'yle ilgili karar Türkiye'de verilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) müzakerelerine ilişkin, "Müzakerelerin sürdürülmemesinin daha uygun olacağını savunanlar var. Ben farklı bir fikir savunuyorum ve bunu da ifade ettim. Bence bu, Türkiye'de verilmesi gereken bir karar." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Bakanlıktaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Steinmeier, Ankara'ya yeniden gelmekten ve doğrudan diyalog kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Geçen aylarda kameralar ve mikrofonlar aracılığıyla birbirimiz hakkında çok konuştuk. Fakat anlatılan olaylara baktığımızda birbirimize karşı açık ve dürüst olmamız gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini şiddetle kınadıklarını belirten Steinmeier, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi ve acılarını paylaştıklarını söyledi.

Steinmeier, "Bu zor gecede sokağa çıkanlara büyük sempati duyuyoruz. Bu ülkenin demokratik kurumlarını savunanlara olan desteğimizi de teyit etmek istiyorum. Demokratik kurumları savunanların yanındayız." ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu ile uzun ve açık bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Steinmeier, görüşmede Türkiye-AB ilişkileri, bölgedeki durum ve ortak projelerin ele alındığını kaydetti. Steinmeier, "Bu tek taraflı bir ilişki değil, birbirimize ihtiyacımız olduğunu düşünürsek, sorunları çözebiliriz. Sadece ekonomik olarak değil, siyasi olarak da birbirimize ihtiyacımız var." dedi.

Almanya ve Türkiye arasındaki ailevi ve kültürel bağların 100 yıllık geçmişe dayandığını ve ülkesinde 3,5 milyon Türk kökenli kişinin yaşadığını söyleyen Steinmeier, bu derin ilişkilerin tehlikeye atılmaması gerektiğini ve iki ülke arasındaki açık ve dürüst diyaloğun çok önemli olduğunu vurguladı.

Dünyanın çok zor bir dönemden geçtiğini ve ne zaman düzeleceğini bilmediklerini ifade eden Steinmeier, NATO müttefiki Türkiye'nin yaşanan çalkantılı gelişmelerden çok yakından etkilendiğini belirtti.

Steinmeier, Türkiye ve Almanya'nın Suriye'deki soruna siyasi çözüm bulunması gerektiği konusunda hemfikir olduğunun altını çizerek "Teröre karşı omuz omuza mücadele ediyoruz. Hem DEAŞ hem PKK konusunda." diye konuştu.

ALMAN MİLLETVEKİLLERİNİN İNCİRLİK ZİYARETİ

Almanya Federal Parlamentosunun İncirlik'teki Alman askerinin mevcudiyetini onayladığını hatırlatan Steinmeier, operasyonların İncirlik'ten hareket ederek yapılmasının son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Steinmeier, Alman parlamenterlerin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmelerinin kendileri açısından son derece önemli ve doğal olduğunu ifade ederek bu görev hakkında karar verecek olan parlamentonun oradaki çalışma koşullarını bizzat yerinde görmesi gerektiğini belirtti.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'de meydana gelen gelişmeler ve olaylarla ilgili Almanya'nın endişeleri hakkında Çavuşoğlu'na bilgi verdiğini söyleyen Steinmeier, görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Steinmeier, "Ben şunu rica ediyorum; bunun bir tepeden bakarak ders verme olarak algılanmamasını, Türkiye'nin egemenliğine saygısızlık olarak algılanmamasını rica ediyorum." dedi.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Steinmeier, dün kendisinin de katıldığı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığını hatırlatarak "Müzakerelerin sürdürülmemesinin daha uygun olacağını savunanlar var. Ben farklı bir fikir savunuyorum ve bunu da ifade ettim. Bence bu, Türkiye'de verilmesi gereken bir karar." ifadesini kullandı.

Avrupa'ya yakınlaşma kriterlerinin açık olduğunu vurgulayan Steinmeier, Türkiye'nin AB'ye yakınlaşma ya da AB'den uzaklaşma kararının herhangi bir AB başkentinde değil, Türkiye'de verilmesi gereken bir karar olduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu ile bugünkü görüşmesinin kolay geçmediğini söyleyen Steinmeier, Çavuşoğlu'nun görüşmede açık ve dürüst olmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkürlerini iletti.

Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bugün kendisiyle ilk kez görüşme fırsatı bulacağını dile getirdi.

Konuk bakan, "Almanya’nın teröristler için güvenli bir liman olması iddiasını bizim anlamamız mümkün değil" diyerek PKK’nın Almanya’da bir terörist örgüt olarak yasaklandığını, kanıtlar olduğunda hem soruşturma açıldığını hem de hüküm giyen kişiler olduğunu ifade etti.

Terörün her türünü kınadıklarını dile getiren Steinmeier, siyasi çözümlerin olması gerektiğini, sadece askeri önlemlerle terörün yok edilemeyeceğini söyledi. Steinmeier, şöyle devam etti:

"Siyasi bir sürece yeniden başlanması gerektiğini ifade ediyoruz ve bunun için PKK’nın silahlı mücadeleden vazgeçip silahlarını teslim etmesi gerekir. PKK’nın terör faaliyetleri konusunda Almanya’da yasalarımıza göre takip ediyoruz ve 4 bin civarında soruşturma ve birçok yargılama oldu. 4 binden fazla Türkiye’den dosya geldiği konusunda herhangi bir bilgim yok. Bunu teyit edemeyeceğim."

Almanya ve Türkiye arasında çok yoğun ilişkiler bulunduğunu anlatan Steinmeier, "Sivil toplum örgütlerinin hemen hemen çoğu bize, özellikle zor dönemlerde ilişkilerin kesilmemesi gerektiğini söylüyorlar." dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?