banner39

Suriyeliler için ayda 15 milyon dolar harcanıyor

Davutoğlu, Türkiye'nin kamplardaki Suriyeliler için her ay 15 milyon dolar harcadığını belirterek, "Türkiye'de şu anda 16 binden fazla Suriyeli var. Her gün yüzlerce yeni Suriyeli gelmeye devam ediyor." dedi.

Dış Politika 24.03.2012, 07:57 24.03.2012, 07:57
Suriyeliler için ayda 15 milyon dolar harcanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Viyana'daki temaslarının ardından bir grup Türk ve Avusturyalı gazeteci ile bir araya geldi.

Suriye ve İran konusunda açıklamalarda bulunan Davutoğlu, bir gazetecinin, "Türkiye'deki Suriyelilerin durumunun iyi olmadığı ifade ediliyor." sorusuna sert tepki verdi. Çok sinirlenen Davutoğlu, "Kim bunu söyleyen, bana ismini söyleyin." diye çıkıştı. Avusturyalı gazetecinin, "Suriyeli muhalifler." cevabını vermesi üzerine tekrar, "Kim bu muhalifler, bana ismini söyleyin, doğrudan kendisiyle konuşmak istiyorum." karşılığını verdi. Davutoğlu, Türkiye'nin kamplardaki Suriyeliler için her ay 15 milyon dolar harcadığını belirterek, "Türkiye'de şu anda 16 binden fazla Suriyeli var. Her gün yüzlerce yeni Suriyeli gelmeye devam ediyor." dedi. Davutoğlu, herhangi bir Avrupa ülkesine başka bir ülkeden bu kadar insanın gelmesi durumunda oradaki sistemin çökeceğini savundu.

Öte yandan, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın, hafta sonunda Suriye'deki krizin çözümü adına temaslarda bulunmak için Moskova ve Pekin'e gideceği açıklandı. Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Annan'ın bu kapsamda, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşeceğini söyledi. Fevzi, Annan'ın Çin'de de Dışişleri Bakanı Yang Jiechi tarafından kabul edileceğini ifade etti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?