banner39

Suriye'nin komşuları Şanlıurfa'da toplanıyor

‘2. Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı’ BM Temsilcisi, Türkiye, Irak, Lübnan, Ürdün ve Mısır'ın katılımıyla yarın Şanlıurfa'da yapılacak

Dış Politika 16.01.2014, 16:51 16.01.2014, 16:51
Suriye'nin komşuları Şanlıurfa'da toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine, ‘2. Suriye’ye Komşu Ülkeler Bakanları Toplantısı’ 17 Ocak 2014 tarihinde Şanlıurfa Harran Kökenli Barınma Merkezi’nde düzenlenecek.

İlki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Antonio Guterres’in ev sahipliğinde 4 Eylül 2013 tarihinde Cenevre’de gerçekleştirilen toplantı sırasında, Bakan Davutoğlu’nun ikinci toplantının Türkiye’de Suriyelilerin bulunduğu geçici barınma merkezlerinden birinde yapılmasını önermiş ve bu davet taraflarca kabul görmüştü.

Şanlıurfa’daki toplantıya Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri, Irak, Lübnan, Ürdün ve Mısır’dan üst düzey heyetlerin katılması bekleniyor.

İKİLİ GÖRÜŞMELER DE YAPILACAK

Toplantıda, Cenevre-2 Konferansı öncesinde, Suriye’deki olaylar nedeniyle ülkelerinden kaçan Suriyelilere ev sahipliği yapan komşu ülkelere uluslararası kamuoyu tarafından sağlanan yardımların gözden geçirilmesi, komşu ülkelere sığınan Suriyelilerin durumuna uluslararası kamuoyunun dikkatinin bir kez daha çekilmesi, komşu ülkelerle daha çok sorumluluk ve yük paylaşımı konularında izlenecek stratejilerin belirlenmesi amaçlandı.
Bu vesileyle Davutoğlu’nun bölgesel konularda diğer katılımcılarla ikili görüşmelerde bulunması da öngörüldü.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?