Taliban Türkiye'ye güvenmiyor

Taliban'ın Türkiye'de ofis açmasıyla ilgili haberleri değerlendiren Pakistanlı gazeteci, Taliban'ın NATO üyesi Ankara'ya "o kadar da güvenmediğini" söyledi

Dış Politika 24.03.2011, 11:52 24.03.2011, 11:52
Taliban Türkiye'ye güvenmiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban'ın Türkiye'de diplomatik bir ofis açması fikrine dair haberler gündemdeki yerini koruyor.
Konuyla ilgili  RFE/RL muhabirinin sorularını cevaplayan Pakistan'ın The News International gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Rahim Ullah Yousafzai, "Taliban'ın Türklere o kadar da güvenmediğini" söyledi.

Değerlendirmelerini Taliban içindeki kaynaklarına dayandıran Pakistanlı gazeteci, örgütün Türkiye'yi öncelikle bir NATO üyesi ve ABD'nin dostu olarak gördüğünü, ve Ankara'nın Afganistan'daki işgale "asker sağladığı gerçeğine" öfkeli olduğunu belirtti.

Yousafzai tüm bunların Türkleri Taliban'ın gözünde kuşkulu hâle getirdiğini belirtirken, "Taliban, eğer diplomatik bir ofis açmak isterse Afganistan'ın ideal yer olduğunu söyledi. Taliban'ın diplomatik bir ofisi olmasını isteyenler Afganistan'da barışçıl bir yer seçmeli" şeklinde konuştu.
 
Öte yandan, haberde Türkiye'nin Pakistan'daki mevcudiyeti etrafında diplomatik faaliyetlerde bir canlanma olduğuna da dikkat çekildi. Son birkaç hafta içinde Türkler, Peşavar eyaletinde fahri konsolosluk açtı, Pakistan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Salim Saif Ullah Khan da fahri konsolos olarak belirlendi.

Bu arada, iddiaya göre, Pakistan'daki Türk diplomatlar ve gazeteciler Taliban ile yakın ilişki içinde olan muhatap arayışını da sürdürüyor. Amerikalı temsilcilerin de Taliban'dan birileriyle görüşme hâlinde olduğuna dair haberler var.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?