TİKA'nın gönüllü elçileri Afrika yolunda

TİKA'nın koordinasyonunda THY, AA ve TRT iş birliğinde 200 üniversite öğrencisinin 18 Afrika ülkesini ziyaret edeceği "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı"na katılan ilk ekip Ürdün'e yola çıktı

TİKA'nın gönüllü elçileri Afrika yolunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programına" katılan TİKA'nın gönüllü elçilerinin, Ürdün'e doğru yola çıktğı bildirildi.

Program kapsamında küresel gönüllülük bilinci kazandırmak amacıyla 200 üniversite öğrencisi, Libya, Cezayir, Tunus, Etiyopya, Somali, Tanzanya, Kenya, Senegal, Gine, Kamerun, Nijer, Çad, Sudan, Burkina Faso, Gana, Uganda, Ürdün ve Lübnan olmak üzere 18 Afrika ülkesine gönderilecek.

Bu ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanların tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunacak. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarının içerisinde yer alacak.

Ayrıca, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenim gören katılımcı öğrenciler, TİKA’nın desteğiyle temel dil eğitimi kursuna katıldı. Bu öğrenciler, gidecekleri ülkelerde daha uzun süre kalarak Afrika’daki öğrenci gruplarına Türkçe dil eğitimi verecek.

"MÜLTECİ KAMPINDA CADDE DÜZENLEMESİ YAPACAĞIZ"

Program çerçevesinde Ürdün'e gidecek 13 kişilik ilk ekip içinde yer alan TİKA'nın "gönüllü elçileri", yolculuk öncesi duygu ve düşüncelerini AA muhabiriyle paylaştı.

Fırat Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü yüksek lisans öğrencisi Yunus Şimşek, programa Ankara'dan katıldığını belirterek, Türkiye'nin önemli kurumlarının başında gelen TİKA'nın, Ortadoğu'dan Afrika'ya, Pasifik'ten Latin Amerika'ya, geniş coğrafyada önemli başarılara imza atan bir kurum olarak gençlere tecrübelerini aktardığını vurguladı.

Şimşek, programa ilişkin şunları söyledi:

"Bu program bünyesinde yola çıkan ilk ekip olarak bizler Ortadoğu'nun önemli ülkelerinden biri olan Ürdün'e gideceğiz. 1948 ve 1967 yıllarında yaşanan savaşlar yüzünden ülkelerini terk etmiş Filistinli mültecileri ziyaret edeceğiz. Amman ve Zerka arasındaki 95 bin Gazzeli mültecinin bulunduğu kampta cadde düzenlemesi çalışması yapacağız. Mültecilerin yaşadığı sorunları yakından gözlemleyecek ve TİKA'nın bu sorunlara ürettiği çözümleri yakından deneyimleyeceğiz. Aynı zamanda Ürdünlü genç arkadaşlarla tanışıp onlarla ortak projeler yürüteceğiz."

Şimşek, program sayesinde Türkiye'nin farklı coğrafyalarından kişiler ve yeni kültürlerle tanışacaklarını kaydetti.

Faaliyetlerde aktif şekilde çalışmalarını sağlayarak programın kendilerine tecrübe kazandıracağını dile getiren Şimşek, başta TİKA olmak üzere programın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

"YERİNDE GÖRME İMKANI BULACAĞIZz"

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Muhammed Bayram, duygularını dile getirdi:

"Afrika Tecrübe Paylaşım Programı ile atalarımızın milli ve manevi değerler öncülüğünde bizlere emanet ettiği, mazlumların yanında olma, kalkınma ve kalkındırma gibi dünyanın daha güzel ve yaşanılabilir bir yer olması adına tüm insanlığa örnek olacak çalışmaları yerinde görme imkanı bulacağız."

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2017, 12:51
banner53
YORUM EKLE

banner39