Topçu Kışlası 'çevreci anlayışla' yapılacak

Tunus'ta konuşan Erdoğan, Topçu Kışlası'ndan geri adımadı ama "çevreci bir anlayışla" yapılacağını ilave etti.

Topçu Kışlası 'çevreci anlayışla' yapılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Tunus'ta Tunus Başbakanı Ureyd ile bir araya geldi. İkili arasındaki görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan, merakla beklenen Topçu Kışlası projesi konusunda ise daha "çevreci bir anlayış"la projeyi ele alacaklarını belirterek geri adım atılmayacağı mesajanı verdi. Erdoğan, "Yapmamız gereken hukuku korumaktır. İstanbul'un doğal güzelliğini de korumak gerekiyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, eylemlerle ilgili bir soru üzerine, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıyı gerçekleştirenleri hatırlatarak "İşte o örgüte mensup üyeler bu eylemlerin içinde yer alıyor" dedi.

Erdoğan, Taksim'deki projeyle yıkılacak yerlere daha güzel yerlerin yapılacağını belirterek AKM'nin yerine büyük bir opera merkezi açacaklarını söyledi.

Erdoğan, eylemler boyunca gözaltına alınan 7 yabancıdan 6'sının savcılığa sevk edildiğini ifade etti.

Arınç'ın yaptığı açıklamada özür dilemesiyle ilgili olarak ise "İş gazla alakalıysa, onları dile getirdik. Bunları teyit ediyoruz. Dünyada hiçbir yer yokki göz yaşartıcı kullanmasın. Hiçbir hak şiddetle alınamaz. Biz 21,5 milyon oy almış bir partiyiz. Kapatılmayla da karşı karşıya kalmıştık. Hiçbir zaman tabanımızı sokaklara dökmedik. Biz mücadelemizi demokratik yollardan yaptık. Sonradan yargı hakkımız iade etti. Kararı lehimize oldu. Biz çoğunluğun azınlığa karşıyız. Biz azınlığın da çoğunluğa dayatmalarına da karşıyız..."

ANLAŞMALAR İMZALANDI

Türkiye - Tunus 2'inci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği (YDSK) toplantısında Türkiye ve Tunus arasında çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35