banner39

banner35

Trablus Büyükelçisi Doğan, kaçırılan işçileri görüştü

Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Doğan, Libya UMH Dışişleri Bakan Yardımcısı Mağribi ile görüştü

Dış Politika 06.11.2017, 19:45 06.11.2017, 19:45
Trablus Büyükelçisi Doğan, kaçırılan işçileri görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan'ın, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakan Yardımcısı Lutfi el-Mağribi ile görüştüğü bildirildi.

Libya resmi haber ajansına göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mağribi ile başkent Trablus'ta bir araya gelen Büyükelçi Doğan, ülkenin güneyindeki Ubari Elektrik Santrali inşaatında çalışan 3 Türk ile 1 Alman işçinin kaçırılmasının münferit bir olay olduğunu ve bu tür hadiselerin Türkiye-Libya ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi. Doğan, Libyalı yetkililerin olayı en üst düzeyde takip ettiğini belirtti.

Büyükelçi Doğan konuyla ilgili dün de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile görüşmüştü.

HENÜZ KİM TARAFINDA VE NİÇİN KAÇIRILDIKLARI BİLİNMİYOR

Ubari Belediyesi Genel Sekreteri Ömer Kuki, Türk şirketi ENKA Teknik bünyesinde Ubari Elektrik Santrali inşaatında çalışan 3 Türk ile 1 Alman vatandaşının cuma günü silahlı bir grup tarafından kaçırıldığını belirtmişti.

Çalışanların henüz kim tarafından ve niçin kaçırıldıklarının bilinmediğini ifade eden Kuki, UMH'ye bağlı güvenlik güçlerinin işçilerin kurtarılması için çalışmalar yürüttüğünü kaydetmişti.

Libya'nın güneyinde yer alan Ubari kentindeki elektrik santralinde çalışmalar, ülkedeki güvenlik sorunları nedeniyle 2014 yılında durdurulmuştu. Bölgedeki şartların düzelmesi üzerine ENKA Teknik şirketinden 160 mühendis ve tekniker, çalışmaların tamamlanması amacıyla mayıs ayı başında Libya'ya dönmüştü.

Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?