banner39

Tunus'tan seslenen Erdoğan Libya için işbirliği mesajı verdi

Tunus lideri ile görüşen Erdoğan, "Libya'da ateşkesin sağlanıp siyasi sürece dönülmesi amacıyla atabileceğimiz adımlar, yürütebileceğimiz iş birliği üzerinde durduk." dedi

Dış Politika 25.12.2019, 15:10 25.12.2019, 16:00
Tunus'tan seslenen Erdoğan Libya için işbirliği mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşme basına kapalı gerçekleştirildi.

Erdoğan görüşme sonrası yaptığı açıklamada başlıca şunları söyledi:

 "Libya'da bulunan, 5 bini Sudan'dan, 2 bini Rusya'dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var?"

"Libya'daki olumsuz gelişmeler sadece Libya'da kalmıyor aynı zamanda komşu ülkeler, başta Tunus olmak üzere, ciddi manada rahatsız oluyor."

"Libya'da istikrarın sağlanması yönündeki çabalara, Tunus'un çok değerli ve yapıcı katkıları olacağı inancındayım."

"Libya'da ateşkesin sağlanıp siyasi sürece dönülmesi amacıyla atabileceğimiz adımlar, yürütebileceğimiz iş birliği üzerinde durduk."

"(Libya ile mutabakat) Yunanistan'ın burada herhangi bir söz sahibi olması diye bir şey söz konusu değildir."

"Uluslararası karşılığı olan Serrac'la beraber adım atıyoruz, Hafter'in böyle bir vasfı yok. Libya'daki kardeşlerimizi bunlara ezdirmeyelim."

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said: "(Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede) Libya meselesini tüm yönleriyle masaya yatırdık"

"Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat iki ülke arasındaki sınırları belirliyor. Bu iki ülke arasındaki bir mesele"

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?