banner39

Türk Dünyası Zirvesi'ne 'Türkçe' damgası

Türk Dünyası Zirvesi'nde ilk kez müzakereler Türkçe yapılıyor. Cumhurbaşkanı Gül, zirvenin somut işbirliğine dönüşeceğini kaydetti.

Dış Politika 16.09.2010, 11:40 16.09.2010, 13:43
Türk Dünyası Zirvesi'ne 'Türkçe' damgası

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

10'uncu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi bugün İstanbul'da başladı. Devlet başkanı seviyesinde katılımla gerçekleşen zirve, ilk kez Türkçe yapılıyor. Bundan önceki zirvelerde Rusça ve İngilizce kullanılmıştı.

Türkçe konuşan ülkelerin geçtiğimiz yıl Nahçıvan'da kararlaştırdığı Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi de bugün İstanbul'da resmen kurulacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Rosa Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov bugün Çırağan Sarayı'nda 10'uncu Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi kapsamında biraraya geldi. Zirvede Türkmenistan'a Konsey'e katılması için yapılan davet yinelenecek. Türkmenistan tarafsızlık politikası gerekçesiyle Nahcııvan'daki zirveye katılmamıştı.

Bu arada 1992'de kurulduğunda Rusça ve İngilizce'yi çalışma dili olarak benimseyen zirve ilk kez İstanbul Türkçesi'yle yapılıyor. Kararlar ise farklı Türk lehçeleriyle kağıda geçirilecek.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi ya da "Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet başkanları Zirvesi" Türk dili konuşan altı Türk ülkesinin devlet başkanlarının ve üst düzey yetkililerinin katıldığı bir zirveydi. Fakat Özbekistan 1996 yılından bu yana bu zirveye katılmıyor.

Türk Dünyası'nın sorunlarının gündeme getirildiği zirvede, 3 Ekim 2009 Nahcivan Anlaşması'yla daimi sekreterya kurulmuş ve adı da Türk Konseyi olmuştu. Türk Konseyi'nin kurumsal merkezi İstanbul, akademik merkezi Kazakistan, Parlementerler Asamblesi TÜRKPA merkezi ise Bakü olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "Milletler arasındaki ezeli ve ebedi kardeşlik  bağlarının artık somut işbirliğine dönüşeceğine güveniyoruz"  dedi. Gül, Çırağan Sarayı'ndaki zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Geçici Dönemi Cumhurbaşkanı Roza  Otunbayeva ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'u toplantının yapıldığı Balo Salonu'nun girişinde karşıladı.

Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, kardeş ülkelerin değerli cumhurbaşkanlarını ve kendilerine eşlik eden heyet mensuplarını Türkiye'de görmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Gündemlerinde çok önemli konular bulunduğunu belirten Gül, Nahçıvan'da imzalanan anlaşma ile ülkeler arasındaki işbirliğini kurumsallaştırma iradesini ortaya koyduklarını ve Türkiye'nin konuya atfettiği önem nedeniyle Nahçıvan Anlaşması'nı kısa sürede onayladığını vurguladı.
 

Gül, geçen yıl Nahçıvan'da temelini attıkları yapının kurumsallaşmasını temin etmiş olacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Türk Dili Konuşan Ülkeler İşBirliği Konseyinin, atalarımızdan miras aldığımız ortak dil, kültür ve değerleri korumak, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak bakımından
önemli bir işlev göreceğine inanıyoruz. Dolayısıyla, aynı millete mensup olmaktan gurur duyan halklarımız arasındaki ezeli ve ebedi kardeşlik bağlarının artık somut işbirliğine dönüşeceğine güveniyoruz. Tabiatıyla, bugünkü istişarelerimizde müşterek menfaatlerimizi ilgilendiren tüm konular üzerinde kapsamlı görüş alışverişinde bulunacağız. Paylaştığımız coğrafya çok geniş işbirliği imkanlarına sahip olmasının yanı sıra, bazı sorunlarla da karşı karşıyadır. Bu bakımdan, ilerletilmesine katkı sağlamayı hedeflediğimiz bölgesel işbirliği ve dayanışma, bölgemiz için ziyadesiyle mühimdir.

 Ortak maksadımız, bir taraftan ülkelerimiz ve halklarımızı birbirine daha sıkı kenetleyecek işbirliği imkanları yaratırken, diğer yandan ortaya çıkacak sinerjiden bölgemizin barış, istikrar, huzur ve refahının pekiştirilmesi için istifade etmektir. Türk Cumhuriyetleri arasında geliştirilen kapsamlı işbirliği ve dayanışma, Avrasya coğrafyasında barış ve istikrarı hedefleyen benzer mekanizmaları tamamlayıcı niteliktedir. Ortaya koyduğumuz bu işbirliği modeline kurumsal yapı kazandırılmasının, bölgemiz ve bu coğrafyada yaşayan halklara da her bakımdan yarar sağlayacağı kanaatindeyiz.'' Zirve, basına kapalı olarak sürüyor.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?