banner15

Türk jetleri Musul'da keşif operasyonu yapıyor

Türk uçakları ve İHA'ları dünden beri Musul üzerinde keşif uçuşu yapıyor. Bağdat ile koordineli uçuşlar bugün de devam edecek

Türk jetleri Musul'da keşif operasyonu yapıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türk savaş jetleri ve İHA'lar dünden beri Musul üzerinde keşif uçuşu yapıyor. Bağdat ile koordineli uçuşların bugün de süreceği belirtiliyor.

Al Jazeera Türk'ün bir askeri kaynağa dayandırdığı haberine göre, keşif uçuşları Çarşamba günü başladı. Diyarbakır 2’nci Hava Kuvveti komutanlığından kalkan keşif uçakları Musul ve çevresinde keşif uçuşu yaptı.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre keşif uçaklarıyla birlikte Batman’daki hava üssünde konuşlandırılan insansız hava araçları da bölgeye gönderildi. Bölgeden alınan anlık görüntüler Türiye'deki merkeze gönderildi ve elde edilen bilgiler Bağdat ile de paylaşıldı.

Kaynaklar, keşif uçuşlarının Irak hükümetiyle koordineli olarak planladığını ve yapıldığını söylüyor. Keşif uçuşlarının bugün de sürmesi bekleniyor.

Yetkililer keşif uçuşlarının olası bir operasyon için yer tespiti ve operasyon planlaması için yapıldığını aktardı.
Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Türkiye’nin en büyük hava üslerinden biri. Daha çok PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda kullanılan üs son zamanlarda Suriye sınırındaki keşif uçuşlarında da kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48