banner39

Türk yatırımcılara Afrika'da kolaylık

Türkiye Cumhuriyeti, gerek geçmişten gelen güçlü tarihsel bağları ve gerekse son dönemlerde uyguladığı etkili dış politikasıyla, geliştirdiği güçlü ilişkileriyle Afrika Kıtası’nda en etkili aktörler arasına girdi

Dış Politika 01.03.2018, 12:18 01.03.2018, 14:57
Türk yatırımcılara Afrika'da kolaylık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyada hammadde kaynakları hızla tükenirken el değmemiş kaynakları ile Afrika, hammadde ihtiyacı artan gelişmiş ekonomilerin önemli gözde yerlerinden biri haline geliyor.

Afrika kıtasının yer altı kaynakları yönünden de zengin olduğu biliniyor. Kıta ülkeleri bu kaynakların işletilmesi konusunda da yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyuyor. Dünyadaki cazip yatırım sektörlerinden bir olan madencilik alanındaki bu potansiyel, tüm küresel aktörlerin dikkatini celbetmeye yeterli durumda.

Dünyada ekilebilir arazilerin miktarı ihtiyaç duyulan gıda üretimi için yetersiz kalmaya başladıkça önümüzdeki yüzyılda en kıymetli sektörlerden birinin tarım sektörü olacağı öngörülüyor. Yeterli tarım arazisine sahip olmayan ülkeler bu konuda arayış içerisinde. Afrika kıtası devasa ekilebilir arazileriyle bu ülkeler için oldukça cazip bir bölge olacak. Kıta, sahip olduğu bu saydığımız avantajlarından dolayı, şimdiden Çin, Hindistan, Amerika, Fransa, Rusya, İran ve Türkiye gibi küresel ve bölgesel aktörlerin rekabet alanına dönüşmüş bulunuyor. Afrika ülkelerine yönelik doğrudan yabancı yatırımlar son 10 yılda beş kat arttı. Kıtanın; geniş arazileri, zengin doğal kaynakları ve insan kapasitesi ile önümüzdeki dönemde daha da cazip hale gelmesi ve amansız bir rekabet ortamına dönüşmesi bekleniyor.

TÜRK YATIRIMCILARA SUNULAN FIRSATLAR

Türkiye Cumhuriyeti, gerek geçmişten gelen güçlü tarihsel bağları ve gerekse son dönemlerde uyguladığı etkili dış politikasıyla, geliştirdiği güçlü ilişkileriyle Kıta’da en etkili aktörler arasına girmiş durumda. 1998 yılında başlayan Afrika Açılımı’nın ardından gerek kamu kurumları ve gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla Afrika Kıtasına yönelik farklı alanlarda yürüttüğü etkin proje ve programlarıyla, emperyalist heveslerden uzak insani amaçlı yardım çabalarıyla Kıta toplumları nezdinde büyük bir sempati yaratmış durumda.

Türk yatırımcısı, diğer ülkelerin yatırımcısına kıyasla iletişim, ulaşım, lojistik destek, manevi motivasyon vb. pek çok avantaja sahip. Ülkemizin Kıta’da 39 Büyükelçiliği, 26 Ticaret Müşavirliği, 10 Din işleri Müşavirliği, Askeri ve Güvenlik Ataşelikleri, Turizm vb. müşavirlikleri bulunuyor. Kıta’da yatırım yapmayı düşünen Türk yatırımcısı tüm bu temsilciliklerimizden gereken desteği bulma imkânı bulacaktır. Yatırım yapmayı planladıkları ülkelerde karşılaşabilecekleri iletişim sorunlarının çözümünde Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ofislerinden, Yunus Emre Kültür Merkezleri öğrenci ve öğretmenlerinden, Maarif Vakfı görevlilerinden gereken desteği alabileceklerdir.

Türk Hava Yolları, Kıta’ya ulaşımı kolaylaştırmak, işadamlarının karşılıklı olarak birbirleriyle buluşmalarını sağlamak ve halklar arasındaki ilişkileri güçlendirmek amacıyla Afrika’ya uçuşlarının sayısını her geçen gün arttırmaktadır. Türk Hava Yolları, hâlihazırda Afrika’da 31 ülkeye 50 noktaya seferler düzenlemektedir.

 Konu ile ilgili akademisyen Doç. Dr. Enver Arpa'nın makalesi için TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?