banner39

Türkiye-AB ilişkilerinde İrlanda dönemi

Rum Kesiminden dönem başkanlığını devralacak İrlanda'dan üyelik sürecine dair sıcak mesajlar geldi.

Dış Politika 11.12.2012, 11:21 11.12.2012, 11:21
Türkiye-AB ilişkilerinde İrlanda dönemi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda marotunu sürerken, tam 2,5 yıldır, Fransa ve Rum Kesimi'nin engellemeleri ile yeni müzakere başlığı açılamıyor. Haziran ayından bu yana Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Kıbrıs Rum Kesimi'nin uzlaşmaz tutumunun ardından şimdi İrlanda’nın dönemi başlıyor.

İrlanda'nın AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Lucinda Creighton tam da bu ortamda TRT Haber’e “Katılım sürecine biraz hız kazandırmak için İrlanda dönem başkanlığında eşsiz bir fırsata sahip olacağımızı düşünüyorum. Bazı müzakere başlıkları son yıllarda dondurulmuştu. Ama İrlanda dönem başkanlığında en az bir başlık açabileceğimiz ve müzakere sürecinin yeniden yola gireceği konusunda kendimizden eminiz. Türkiye AB için çok önemli bir ülke. Taahhütlerimize tamamen bağlıyız. Bu bizim 7. dönem başkanlığımız olacak. Çok tecrübeliyiz. 2004’te bizim dönem başkanlığımızda AB’ye 10 yeni üye katıldı. Genişleme kaydımızdan çok gururluyuz. Bir çok üye ülke ile müzakere süresince birlikte çalışma tecrübesine sahibiz. Bu yüzden en az bir müzakere başlığı açmak için Türkiye ile çalışma konusunda çok iyi bir durumda olacağız. Bu bizim amacımız ve bunu yerine getirebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Creighton, Türkiye’nin güçlü ekonomisinin gözardı edilmeyeceğini düşünüyor…

Lucinda Creighton, “Türkiye’nin büyümesinin devam edeceğine inanıyorum. Türk ekonomisi çok açık, esnek ve yenilikçi bir hal aldı. Bundan Türk insanı istifade ediyor. Türkiye ile AB arasındaki ticaretten AB’nin yararlanacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Kıbrıs Sorunu Üyelik İçin Bir Engel Değil"

Türkiye’nin önüne sürekli bir engel olarak konulan Kıbrıs konusunda ise haksızlık yapıldığı kanısında olan Lucinda Creighton, şunları söyledi:

“Türkiye’nin katılımı için Kıbrıs’ı bir engel olarak görmüyorum. Kıbrıs meselesinin çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu ikili bir konu ve BM bağlamında ele alınmalı. En uygun zemin bu. AB’nin Kıbrıs sorununu çözmek için uygun forum olduğunu düşünmüyorum. Bir ülke ve bir AB üyesi olarak tüm taraflara adil olmaya çalışıyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü