banner15

Türkiye-ABD arasında kritik görüşme, işte ilk açıklamalar

Medyaya Brunson-FETÖ takas anlaşmazlığı olarak yansıyan ABD- Türkiye gerilimi devam ederken ASEAN zirvesinde buluşan Çavuşoğlu ve mevkidaşı sorunun çözümü için çalışmaya devam etmekte mutabık kaldılar

Türkiye-ABD arasında kritik görüşme, işte ilk açıklamalar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasındaki ikili görüşme Singapur'da gerçekleşti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Pompeo'nun görüşmesi TSİ 07.30'da başlayıp 08.15'te sona erdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşmenin yapıcı geçtiğini, sorunların çözümü için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ise görüşme öncesi yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye yaptırımlar Pastör Brunson konusunda ne kadar ciddi olduğumuzun göstergesi." demişti.

Bu görüşme, ABD'nin tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson davası yüzünden Türk bakanlara uyguladığı yaptırım kararının ardından gelmesi dolayısıyla önem taşıyor.
Reuters'ın aktardığına göre bakanlar, sorunların çözümü konusunda mutabık kaldı.

Çavuşoğlu, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le de ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmişti.

Çavuşoğlu, Singapur'da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarına devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

ABD, Papaz Andrew Brunson davası nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı. ABD'den yapılan açıklamaya göre  yaptırımlar kapsamında, iki bakanın ABD'deki mal varlıkları ve mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu ve ABD vatandaşlarının bakanlarla herhangi bir iş ve işlem yapması yasaklandı. ABD'nin bu kararıyla, Washington-Ankara hattındaki gerilim daha da büyümüştü.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48