banner39

Türkiye, ABD'nin yaptırım kararını Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti

Türkiye, ABD'nin hukuksuz yaptırım kararını Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti

Dış Politika 20.08.2018, 18:21 20.08.2018, 21:43
Türkiye, ABD'nin yaptırım kararını Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet etti

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) bugün yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin ABD'nin ek yaptırımlarına karşı bir şikayette bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdiğini açıklamıştı.

Trump Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Türk lirası, çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşerken Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin ikiye katlanmasına onay verdim. Bu oran artık alüminyumda yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi durumda değil" demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada, " Amerika bak, Dünya Ticaret Örgütü var. Bu örgütün kuralların içerisinde senin kuralsızlığın yok. Biz uluslararası hukuka göre hareket ederiz. Hukuk tanımama gibi bir anlayış Türkiye'de yoktur. Dolayısıyla biz kendilerini hukuka davet ediyoruz" demişti.

Ticaret Bakanı Pekcan, "Bugün (16.08.2018) 17.40 itibarıyla Dünya Ticaret Örgütünde ABD'yi panele davet ettik. Böylece DTÖ'de dava sürecini başlatmış olduk" diye konuşmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?